do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

Ztracená a znovu objevená planetka proletí v úterý kolem Země

Planetka 2010 WC9 byla objevená už v roce 2010, potom ale zmizela astronomům z dohledu. 13. května tohoto roku ji znovu objevili, a to pouhé dva dny před tím, než kolem Země proletí znovu. Planetka má asi 130 metru v průměru a proletí v noci z úterý na středu ve zhruba poloviční vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Není však třeba se ničeho obávat, srážka s naší planetou nehrozí.Planetka 2010 WC9 byla objevena prostřednictvím Catalina Sky Survey 30. listopadu 2010, astronomové ji pozorovali až do 10. prosince toho roku dokud se nestala příliš slabou k pozorování. Neměli však dostatek informací o objektu, aby mohli spočítat její přesnou dráhu, nebo kdy se vrátí do blízkosti naší planety, planeta tak byla ztracena. Až do neděle.

2010 WC9 je asi 6x větší než čeljabinský meteor, který explodoval nad Ruskem v roce 2013. Průlet planetky nebude viditelný okem, bude však možné ji pozorovat amatérskými teleskopy.

Průlet planetky můžete pozorovat na  facebookové stránce britské observatoře Northolt Branch Observatories. Jejich přímý přenos bude trvat do 25 minut a poloha planetky se bude aktualizovat každých 5 minut, Při této frekvenci bude možné pozorovat pohyb 2010 WC9 při největším přiblížení k Zemi.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit