do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

Planetka o víkendu vletěla do atmosféry Země pouhých pár hodin po objevení

Planetka označená 2018 LA (nebo také ZLAF9B2) byla objevena teprve v sobotu 2. června ráno zhruba ve vzdálenosti, ve které obíhá Měsíc. Po krátkém pozorování už bylo zřejmé, že je na kolizním kurzu se Zemí, ale je natolik malá, že by měla shořet v atmosféře. Do atmosféry naší planety vstoupila téhož dne před sedmou hodinou večerní našeho času nad Afrikou. Jasný bolid, který planetka vytvořila byl pozorovaný konkrétně nad Botswanou, podle vědců planetka v atmosféře celá shořela.Planetka byla objevena prostřednictvím Catalina Sky Survey. Následně byla data poslána do Center for Near-Earth Object Studies (CNEOS) a Minor Planet Center v Cambridge, kde mají za úkol hledat planetky v okolí Země, u kterých hrozí srážka. Jejich úkolem je sice hledat větší, nebezpečnější objekty, přesto si na planetce 2018 LA mohli vědci vyzkoušet postupy a predikce chování, které mohou být v budoucnosti uplatněny u reálných hrozeb.

Ještě před vstupem do atmosféry se na planetku zaměřily i teleskopy programu ATLAS asteroid survey, které upřesnili místo potenciálního dopadu nad jižní Afrikou.

Dopad 2018 LA

Detekce kolizních planetek

2018 LA je teprve třetí planetka v historii, která byla objevena ještě před kolizí nebo vstupem do atmosféry Země. Ve všech třech případech byly planetky objeveny prostřednictvím programu Catalina Sky Survey a u všech tří byl astronom Richard Kowalski.
Označení planetky Datum objevení Doba do kolize Velikost
v průměru
Rychlost
2008 TC3 6. října 2008 19 hodin 4 metry 12,8 km/s
2014 AA 1. leden 2014 21 hodin 3 metry 30,3 km/s
2018 LA 2. června 2018 8 hodin 2-3 metry 17 km/s
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit