do not follow here
Hledání života < LIVING fUTURE

Rover Curiosity našel na Marsu pravěké organické sloučeniny a periodické zvyšování koncentrace metanu

Rover Curiosity našel na Marsu evidenci, že planeta mohla kdysi dávno poskytovat podmínky vhodné k existenci života. Jde o organické molekuly zachované v sedimentárních horninách a také kolísající hodnoty metanu v dnešní atmosféře Marsu. Ani jeden z nálezů není přímým důkazem existence dávného života na Marsu, dále však podporují teorii, že sousední planeta ve své dávné historii mohla mít podmínky pro jeho existenci.



Organické molekuly v horninách

I když je dnes povrch Marsu pustý, suchý a pro život jak ho známe nehostinný, rovery NASA ukazují, že tomu tak vždy nebylo. Rover Curiosity se nachází v oblasti, která byla před miliardami let součástí dna jezera nebo oceánu a zkoumá horniny, které vznikly za přítomnosti kapalné vody. To samo o sobě vypovídá o zcela jiném prostředí, než jako na planetě panuje dnes.

Metan v atmosféře

Další sondy (TGO, MAVEN) zkoumají z oběžné dráhy planety její atmosféru a mají za úkol zjistit, jak se vyvíjela. Dnešní řídká atmosféra a nízké teploty neumožňují existenci kapalné vody na povrchu planety, podle všeho však byla v historii atmosféra Marsu výrazně hustější. Rover Curiosity pomáhá se studiem atmosféry měřením koncentrace metanu. Podle nových zjištění se metan v oblasti kráteru Gale periodicky objevuje zejména v letních obdobích a naopak mizí při chladnějších teplotách. To by mohly způsobovat chemické procesy mezi vodou a horninami při jejich zahřívání, vědci však stále nedokáží vyloučit druhou způsob vzniku metanu - prostřednictvím živých organismů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hledání života

tag icon
Další články z kategorie
Hledání života
Načítám stránku...
x zrušit