Airbus pracuje na konceptu roveru, který bude na Marsu sbírat vzorky hornin pro cestu na Zemi
Evropská vesmírná agentura ESA zadala společnosti Airbus zakázku za 5,2 milionů dolarů na to, aby přišla s konceptem roveru, který na Marsu posbírá vzorky hornin a následně je doručí zpět na Zemi. Airbus už pro ESA vyvíjí rover ExoMars a má s podobnou problematikou zkušenosti. Mise dopravující horniny z Marsu na Zemi bude výsledkem spolupráce ESA a NASA, která byla dohodnuta v dubnu tohoto roku.
První fází bude sběr vzorků a jejich příprava na přepravu, to bude mít na starosti rover Mars 2020, který poletík rudé planetě během několika let. V druhé fázi přistane na Marsu druhý rover, který bude mít za úkol vzorky posbírat a přivézt k návratové raketě - jeho koncept teď vymýšlí společnost Airbus. Následovat bude další fáze, při které se modul se vzorky na oběžné dráze Marsu spojí se sondou, která náklad dopraví na Zemi. Rover, který nyní navrhuje Airbus bude relativně malý (kolem 170 kg) a kromě sběru připravených vzorků nebude mít žádné jiné vědecké úkoly. Při odletu návratové rakety by ale mohl pořídit video jejího startu. Mise však zatím není schválena, obě agentury zatím pouze připravují návrhy jak by mohla vypadat. K jejímu schválení by mohlo dojít v roce 2019 a teprve potom by se začalo s vývojem potřebného hardwaru. Horniny z Marsu byly doposud studovány pouze prostřednictvím roverů přímo na místě nebo v meteoritech, které se dostaly na Zemi. Rovery však mají omezené možnosti a meteority prošly cestou vesmírem a vysokými teplotami při průletu atmosférou. Studium nezměněných vzorků přímo na Zemi je tak dalším krokem ve zkoumání sousední planety.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Mars
Evropská orbitální sonda TGO vyfotografovala místo přistání roveru Perseverance
Vesmírná sonda TGO (Trace Gas Orbiter) vyfotografovala z oběžné dráhy Marsu okolí přistání roveru Perseverance. Americké robotické vozítko přistálo minulý týden v kráteru Jezero za pomoci padáku a raketami poháněného jeřábu, které jsou na snímku z oběžné dráhy dobře viditelné.
celý článekRover Perseverance poslal na Zemi první zvuky z Marsu, podívejte se také na záběry z přistání
Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první zvuky nahrané na Marsu. Pořídila je robotická sonda Perseverance, která na sousední planetě v minulém týdnu přistála. Ve zveřejněné nahrávce jsou odfiltrované zvuky pocházející ze samotného roveru. Je na ní slyšet zvuk generovaný mírným větrem v kráteru Jezero.
celý článekPotvrzeno: Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu. Poslal nám už i první snímek z kráteru Jezero
Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer přistál rover Perseverance na Marsu. NASA dostala od sondy signál o úspěšném přistání a následně i první fotografii z povrchu rudé planety. Sonda autonomně přistála podle plánu v kráteru Jezero, kde bude hledat známky dávného života.
celý článekEvropská sonda TGO detekovala v atmosféře Marsu molekuly chlorovodíku i vody
Voda se dnes na Marsu nachází primárně v polárních čepičkách a pod povrchem, chlor je zase vázaný v solích v prachu. Evropské sondě Trace Gas Orbiter s podařilo detekovat v atmosféře molekuly vody a poprvé také chlorovodík. Podle vědců to může být evidencí koloběhu chloru a vody na planetě.
celý článekČínská sonda Tianwen-1 úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu
Kolem středečního poledne vstoupila úspěšně čínská sonda Tianwen-1 na oběžnou dráhu kolem planety Mars. Jde o druhé zařízení během jednoho dne, které k Marsu ze Země přiletělo, včera na orbitu planety vstoupila arabská sonda Hope. Na rozdíl od včerejší události, čínská vesmírná agentura neposkytla přímý přenos a pouze oznámila úspěšný zážeh motor a následné umístění na oběžnou dráhu.
celý článekArabská sonda Hope úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu, zítra by měla přiletět také čínská sonda Tianwen-1
Vesmírná sonda Hope ze Spojených arabských Emirátů úspěšně zpomalila a vstoupila na oběžnou dráhu Marsu v úterý 9. února krátce po páté hodině odpoledne. Je první z trojice vesmírných sond, které mají k planetě v únoru přiletět. Následovat ji bude hned ve středu sonda Tianwen-1 z Číny a nakonec 18. února přiletí a rovnou i přistane americký rover Perseverance. K Marsu měla původně letět také evropsko-ruská mise Exomars, byla nicméně odložena na rok 2022.
celý článekČína vybírá jméno pro svůj první rover na Marsu
Čínská sonda Tianwen-1 se pomalu blíží k Marsu. Stejně jako sondy Hope (Spojené arabské emiráty) a Perseverance (USA) dorazí v únoru. Během 40 dní veřejného hlasování chce čínská vesmírná agentura CNSA (China National Space Administration) najít jméno pro rover, který sonda Tianwen-1 k sousední planetě veze. Mezi 10 jmen ve finále se nachází: Hongyi, Qilin, Nezha, Chitu, Zhurong, Qiusuo, Fenghuolun, Zhuimeng, Tianxing a Xinghuo.