do not follow here
ExoMars < LIVING fUTURE

Panel vědců vybral místo přistání pro evropský rover ExoMars

Při setkání vědců na Leicester University bylo vybráno nejvhodnější místo přistání pro evropskou misi na Mars. Rover ExoMars by měl podle doporučení odborníků v roce 2020 přistát v oblasti známé jako Oxia Planum. Prozatím jde nicméně stále pouze o doporučení odborníků, které ještě musí schválit evropská a ruská vesmírná agentura, které na misi spolupracují.Rover ExoMars bude vybaven solárními panely a je tak pro něj důležité operovat v blízkosti rovníku, kam dopadá nejvíce slunečního světla. Vědci dále brali v potaz terén vhodný pro bezpečné přistání, které je klíčovým momentem každé mise na Mars. V neposlední řadě hrálo důležitou roli také geologické složení dané oblasti, kterou by měl rover zkoumat.

Mezi finalisty se dostaly regiony Oxia Planum a Mawrth Vallis, oba bohaté na jíl, což indikuje přítomnost vody a zajímavé prostředí pro vědecké bádání. Nakonec byl vybrán první z nich, protože by měl zaručit bezpečnější přistání. Pokud se za dva roky podaří vše podle plánů, půjde o první úspěšné přistání evropské sondy na povrchu Marsu.

Oxia Planum je planina, která leží asi 18 stupňů na sever od rovníku. Pozorování z oběžné dráhy naznačují, že se pod povrchem nachází množství jílovitých hornin, které vznikly za přítomnosti vody. To zvyšuje šance na detekci dávných biologických procesů.

Z původně evropsko-americké mise se NASA stáhla a místo ní spolupracuje evropská vesmírná agentura s ruskou. Ani jedna ze stran nicméně na Marsu zatím úspěšně nepřistála. Samotné přistání bude mít na starosti modul vyrobený v Rusku, který má dopravit rover na povrch planety. Roskosmos dodá také raketu Proton, která vynese rover do vesmíru.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
ExoMars

tag icon
Další články z kategorie
ExoMars
Načítám stránku...
x zrušit