do not follow here
InSight < LIVING fUTURE

Přistání sondy InSight na Marsu se blíží, jak bude probíhat?

Přistání sondy InSight na Marsu se blíží, do atmosféry vstoupí v pondělí 26. listopadu. Doposud nemohli operátoři se sondami během přistávacího manévru na Marsu, který většinou trvá kolem 6 minut, komunikovat. O výsledku se tak vždy dozvídali až po přistání v případě úspěchu a v případě neúspěchu bylo prostě ticho. Sonda InSight však bude komunikovat hned s několika dalšími zařízeními na oběžné dráze Marsu i na Zemi a bude tak poprvé možné sledovat její pohyb skrz atmosféru. Vzhledem ke vzdálenosti Marsu však nebude možné do přistávacího procesu zasáhnout, protože signál na Zemi letí několik minut.Mars Cube One (MarCO)

Animace přistání sondy InSight na Marsu Poprvé v historii se k Marsu s misí InSight podívají také malé doplňkové družice na jedno použití. Tyto dva malé boxy mají jediný úkol: přenášet signál sondy InSight při jejím přistání. Obě sondy letí k Marsu samostatně a kolem planety pouze proletí.

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO)

Orbitální sonda MRO bude přistání InSight sledovat a nahrávat z oběžné dráhy. Posbíraná data nicméně pošle k Zemi až o několik hodin později, v momentě, kdy se dostane do komunikačního okna se Zemí.

2001 Mars Odyssey

Podobně jako MRO i družice Mars Odyssey bude monitorovat přistání sondy InSight a na Zemi pošle potvrzení o úspěchu, nebo neúspěchu. Data se však dostanou do operačního střediska mise o asi 2 hodiny později než ze sondy MRO.

MAVEN, TGO

Po přistání bude sonda InSight posílat data na Zemi i přes další dvě sondy na oběžné dráze Marsu, americkou MAVEN a evropskou Trace Gas Orbiter (TGO).

Radioteleskopy

Kromě zařízení ve vesmíru, budou naslouchat také zařízení na Zemi, konkrétně teleskopy Green Bank Observatory v Západní Virginii a radioteleskop v institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v Effelsbergu v Německu. Radioteleskopy budou poslouchat signál, který bude vysílat přímo sonda InSight a budou jej přeposílat do Denveru, kde je operační středisko mise. Signál toho nicméně příliš neprozradí, jde pouze o jednoduché tóny. Ty se však při změně rychlosti mění a lze tak zjistit, zda byl například otevřen padák. NASA plánuje k přistání sondy InSight na Marsu živý komentovaný přenos na svém veřejném kanálu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
InSight

Načítám stránku...
x zrušit