do not follow here
Hvězdokupy < LIVING fUTURE

Přes 20 tisíc kulových hvězdokup v galaktické kupě Coma pomůže astronomům zmapovat temnou hmotu

Astronomové použili vesmírný teleskop Hubble pro zmapování tisíců kulových hvězdokup ve skupině galaxií zvané Coma. S pomocí podrobné mapy těchto subgalaktických útvarů budou moci určit rozložení běžné hmoty a také temné hmoty v této oblasti. Výsledky výzkumu, který použil data z mnoha pozorování teleskopu, byly publikovány začátkem listopadu v magazínu The Astrophysical Journal.Kupa galaxií Coma (Abell 1656) se nachází asi 321 milionu světelných let od Země a obsahuje na 1 000 identifikovaných galaxií. Spolu s nimi se zde nachází také menší objekty, tzv kulové hvězdokupy, což jsou menší formace hvězd. Na rozdíl od galaxií, jsou kulové hvězdokupy mnohem menší a četnější- jen v galaktické kupě Coma se jich nachází víc než 22 tisíc.

Díky jejich množství jsou kulové hvězdokupy vhodným nástrojem pro pozorování rozložení hmoty. A právě Coma je místem, kde pozorované gravitační anomálie naznačují přítomnost neviditelné temné hmoty.

O temné hmotě toho dnešní věda příliš neví, není totiž pozorovatelná běžnými metodami. Ovlivňuje však svou gravitací chování masivních objektů jako jsou galaxie nebo hvězdokupy. Právě svým vlivem na rotaci galaxií byla poprvé identifikována a od té doby se vědci pokouší odhalit, z čeho je vlastně složena.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdokupy

Načítám stránku...
x zrušit