do not follow here
Mléčná dráha < LIVING fUTURE

V blízkosti Magellanových oblaků byla objevena vzácná stará hvězdokupa

Mezinárodní tým astronomů objevil novou hvězdokupu v blízkosti Magellanových oblaků, malých galaxií v okolí Mléčné dráhy. Kupa s označením DELVE 6 je stará téměř 10 miliard let, má nízký obsah těžkých prvků a velmi nízkou jasnost.Hvězdokupy

Hvězdokupy jsou skupiny hvězd vázané dohromady vlastní gravitací. Dělí se na dvě hlavní skupiny: Otevřené hvězdokupy a Kulové hvězdokupy.

Struktura otevřených hvězdokup byla narušena vnějšími gravitačními vlivy, jednotlivé hvězdy však dál putují vesmírem stejným směrem a rychlostí. Jejich hvězdy jsou relativně mladé a ve hvězdokupě jich bývá několik stovek.

Kulové hvězdokupy (globular clusters) jsou gravitací pevně vázány do kompaktní struktury, která může mít v průměru přes 100 světelných let. Jejich hvězdy jsou zpravidla staré víc než 10 miliard let a pochází tedy z raného vesmíru. Kulové hvězdokupy obsahují hvězdy populace II, které vznikly z počátečního materiálu v galaxii. 

Šířka zkoumané struktury DELVE 6 je asi 33 světelných let a nachází se na samotném okraji Velkého Magellanova mračna, které má na šířku asi 60 tisíc světelných let. Zároveň je blízko menšímu Magellanovu mračnu. Zatím však není zřejmé, zda hvězdokupa vznikla v jednom z Magellanových oblaků nebo dokonce Mléčné dráze a bude třeba podrobněji prozkoumat její pohyb.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mléčná dráha

tag icon
Další články z kategorie
Mléčná dráha
Načítám stránku...
x zrušit