do not follow here
Hvězdokupy < LIVING fUTURE

Mapa hvězd vytvořená teleskopem Gaia ukrývala stovky hvězdokup

Analýzou dat z teleskopu Gaia se astronomům podařilo identifikovat 1 656 doposud neznámých hvězdokup v Mléčné dráze. Většinou se jedná o otevřené hvězdokupy ve vzdálenosti do 16 tisíc světelných let. K objevu vědci využili machine learning algoritmu DBSCAN nad daty z mise vesmírného teleskopu Gaia. Počet hvězdokup objevených tímto zařízením se tak navýšil na téměř 6 tisíc.

MiseStartStatus
missions icon Gaia 19. 12. 2013 Probíhá


Hvězdokupy

Hvězdokupy jsou skupiny hvězd vázané dohromady vlastní gravitací. Dělí se na dvě hlavní skupiny: Otevřené hvězdokupy a Kulové hvězdokupy.

Struktura otevřených hvězdokup byla narušena vnějšími gravitačními vlivy, jednotlivé hvězdy však dál putují vesmírem stejným směrem a rychlostí. Jejich hvězdy jsou relativně mladé a ve hvězdokupě jich bývá několik stovek.

Kulové hvězdokupy (globular clusters) jsou gravitací pevně vázány do kompaktní struktury, která může mít v průměru přes 100 světelných let. Jejich hvězdy jsou zpravidla staré víc než 10 miliard let a pochází tedy z raného vesmíru. Kulové hvězdokupy obsahují hvězdy populace II, které vznikly z počátečního materiálu v galaxii. 

Vědci předpokládají, že se v Mléčné dráze nachází na sto tisíc hvězdokup. Lidstvo z nich zatím odkrylo jen zlomek, mnohé z nich jsou zřejmě ukryté v oblastech hustějších hvězdných populací.

Teleskop Gaia je pro hledání hvězdokup ideální. Měří totiž nejen pozici hvězd, ale i jejich pohyb, podle kterého lze určit, zda skupina hvězd k sobě patří nebo ne.

Gaia

Gaia je evropský astrometrický teleskop, jehož úkolem je mapování pozic hvězd v Mléčné dráze. Dlouhodobým pozorováním zařízení pořizuje přesnou polohu hvězd, jejich paralax a jasnost ve třech odlišných vlnových délkách. U vybraných zářivých objektů také jejich radiální rychlost a další informace.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdokupy

Načítám stránku...
x zrušit