Vesmírná sonda New Horizons úspěšně proletěla kolem vzdálené planetky Ultima Thule

Dnes o půl sedmé ráno středoevropského času proletěla vesmírná sonda New Horizons kolem planetky MU69 v Kuiperově pásu. Po několika hodinách dostala NASA signál, že operace na okraji sluneční soustavy proběhla úspěšně a sonda je v pořádku. Zároveň se na Zemi dostávají první snímky planetky, které potvrzují její zvláštní tvar v podobě burského oříšku. V následujících dnes bude sonda New Horizons posílat na Zemi fotky se stále většími detail na povrchu Ultima Thule.

Kuiperův pás, New Horizons

Kuiperův pás, New Horizons Mapa sluneční soustavy s vyznačeným Kuiperovým pásem a trajektorií sondy New Horizons. Kromě toho jsou v obrázku uvedeny také aktuální polohy trpasličích planet v Kuiperově pásu: Eris, Haumea a Makemake.Aktuální fotografie

Sonda New Horizons se nachází přes 40 AU daleko, to znamená, že je od Slunce vzdálená 40x více než naše planeta. Světelný signál takovou dálku překoná za více než 6 hodin, fotografie však kvůli svojí velikosti zaberou mnohem déle. Sonda posílá na Zemi data rychlostí 500 bitů za sekundu. I když tedy sonda kolem planetky proletěla 1. ledna, data z průletu se budou na Zemi dostávat postupně v průběhu celého roku 2019. Ultima Thule
Vlevo je obrázek Ultima Thule poskládaný ze dvou snímků pořízených sondou New Horizons před průletem.

Časová osa průletu

(Časové údaje jsou uvedeny ve středoevropském čase.)
 • 1. ledna 6:33 - průlet sondy New Horizons kolem planetky Ultima Thule
 • 1. ledna 12:45 - signál ze sondy doletí na Zemi a potvrdí průlet
 • 1. ledna 17:30 - NASA publikuje první snímky planetky s nízkým rozlíšením
 • 2. ledna 20:00 - snímky, na kterých bude mít planetka 200 pixelů na šířku
 • 3. ledna 20:00 - snímky, na kterých bude mít planetka 300 pixelů na šířku
 • únor 2019 - snímky s vyšším rozlišením
 • zbytek roku 2019 - ostatní fotografie a data z průletu

Mise New Horizons

Mise NASA New Horizons jako první poslala v roce 2015 snímky trpasličí planety Pluto, která byla do té doby známá jen z rozmazaných fotografií z teleskopu Hubble, případně dalších výkonných observatoří na Zemi. Po průletu kolem bývalé planety zamířila sonda New Horizons do Kuiperova pásu, kde 1. ledna 2019 proletěla kolem planetky 2014 MU69 (která dostala neoficiální označení Ultima Thule), jde o první průlet kolem takto vzdáleného objektu. Po průletu Kuiperovým pásem bude sonda New Horizons podobně jako sondy Voyager zkoumat okraj sluneční soustavy.

Časová osa mise New Horizons

 • 2006, leden: Start ze Země na raketě Atlas V
 • 2007, únor: Průlet kolem planety Jupiter
 • 2015, červenec: Průlet kolem trpasličí planety Pluto
 • 2015-2016: Posílání dat z průletu kolem Pluta na Zemi
 • 2019, leden: Průlet kolem Ultima Thule
 • 2019: Posílání dat z průletu kolem Ultima Thule na Zemi
 • 2020-2030: Možný průlet kolem dalšího objektu v Kuiperově pásu
 • 2030 a dále: Zkoumání okraje sluneční soustavy
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Arrokoth

Nezvyklý tvar planetky Arrokoth by mohl být výsledkem zahřívání Kuiperova pásu

Planetka Arrokoth, známá také jako Ultima Thule nebo 2014 MU69, zřejmě v prvních 100 milionech let od svého vzniku výrazně změnila svůj tvar. Tvar planetky připomínající sněhuláka s dvěma zploštělými koulemi je zřejmě výsledkem úniku plynů. Vyplývá to ze studie vědců z Chinese Academy of Sciences a Max Planck Institute for Solar System Research publikované v magazínu Nature Astronomy.

celý článek

Planetka v Kuiperově pásu s dočasným označením Ultima Thule dostala nové jméno: Arrokoth

1. ledna 2019 prozkoumala vesmírná sonda New Horizons zatím nejvzdálenější objekt, planetku 2014 MU69. Ta byla doposud neoficiálně označovaná také jako Ultima Thule, podle nejvzdálenějšího místa na severu zmiňovaného starými Řeky. Nově má tento objekt také oficiální označení Mezinárodní astronomické unie: Arrokoth, podle indiánského výrazu pro oblohu.

celý článek

První vědecká publikace o Ultima Thule: je nejčervenější a pochází z počátků sluneční soustavy

Tým vědců z NASA publikoval první vědeckou studii o nejvzdálenějším prozkoumaném objektu ve sluneční soustavě: Ultima Thule. Ve studii analyzovali data, která sonda New Horizons ze svého průletu 1. ledna zatím na Zemi poslala. Ve studii jsou popsány útvary na povrchu planetky a její předpokládaná evoluce. Další data nicméně z okraje sluneční soustavy dál proudí k Zemi, přenos by měl být dokončen až v létě příštího roku.

celý článek

Co všechno už víme o Ultima Thule? Vědci představili dosavadní poznatky ze vzdálené planetky

Planetka 2014 MU69, kolem které proletěla 1. ledna sonda New Horizons je nejvzdálenějším zblízka prozkoumaným tělesem. Nachází se tak daleko v Kuiperove pásu na okraji slunění soustavy, že data z tohoto průletu bude sonda posílat až do léta příštího roku. Už nyní ale mají vědci dost informací k určení skutečného tvaru planetky, jejích fyzikálních charakteristik a odhadnutí její historie.

celý článek

Nové snímky odhalují skutečně podivný tvar planetky Ultima Thule: jedna z jejích částí je placatá

Z vesmírné sondy New Horizons dorazila další data z novoročního průletu kolem vzdálené planetky Ultima Thule. Tentokrát se jedná o snímky po průletu sondy kolem asi 30kilometrového tělesa podivného tvaru. To, co známe od našeho Měsíce jako tenký srpek osvětlený Sluncem, který nechává většinu tělesa ve stínu, vytváří u kontaktní binární planetky Ultima Thule doposud neznámé křivky. Ze snímků je také patrné, že planetka má odlišný tvar, než se doposud uvažovalo: místo dvou kulatých částí je tvořena jednou téměř kulatou a druhou přímo placatou.

celý článek

Zatím nejdetailnější snímek Ultima Thule ukazuje útvary na povrchu planetky

Data ze sondy New Horizons postupně proudí na Zemi a my tak dostáváme stále přesnější informace o tomto vzdáleném objektu na okraji sluneční soustavy. Krátce po průletu sondy kolem planetky Ultima Thule obdržela NASA několik snímků s nízkým rozlišením, nyní už přichází na řadu snímky detailnější. Zatím poslední přijatá fotografie pochází ze vzdálenosti 6 700 kilometrů, asi 7 minut před maximálním přiblížení. Na snímku už je možné pozorovat detaily různých barevných odstínů tělesa a také geologické útvary jako jsou krátery nebo možná propadliny, které by mohly být způsobené dopadem drobných těles.

celý článek

NASA zveřejnila animaci přiblížení sondy New Horizons k planetce Ultima Thule

Po několikadenní odmlce zveřejnila NASA nové snímky planetky Ultima Thule, jak je zachytila sonda New Horizons při jejím průletu 1. ledna. Na snímcích poskládaných do krátké animace lze pozorovat, jak se Planetka jevila kameře Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) a ukazuje rotaci tohoto tzv. dvojitého kontaktního tělesa.

celý článek