do not follow here
Raný vesmír < LIVING fUTURE

Supermasivní černé díry rostou na úkor zrodu nových hvězd, konzumují totiž stejný materiál

Už dlouhou dobu se vědci snaží přijít na to, proč se už v počátcích vesmíru začaly objevovat supermasivní černé díry. Jde o extrémně masivní objekty, které dřímají v jádrech galaxií a svou obrovskou gravitační silou dokáží ovlivňovat dění na stovky tisíc světelných let daleko. Astronomové pozorují supermasivní černé díry už v počátcích vesmíru a často v galaxiích, které nerodí příliš mnoho nových hvězd.



Podle dosavadní teorie mohla silná radiace ze supermasivních černých děr okolních galaxií bránit vzniku nových hvězd. Podle nové studie, která vychází z počítačových simulací, však malý počet nových hvězd může být způsobený faktem, že černé díry i hvězdy potřebují ke svému vzniku stejný materiál - oblaka mezihvězdných plynů. Za vším navíc může stát také temná hmota, která by mohla podle některých teorií být nutným předpokladem pro vznik galaxií. Bez ní by totiž galaxie měly příliš malou hmotnost, aby si udržely dostatečné množství hmoty pro vznik nových hvězd. 

Pokud se struktura temné hmoty v galaxii vyvine rychle, je pravděpodobné, že rychle vzniknou také masivní hvězdy v oblastech její vysoké koncentrace. Z masivních hvězd postupem času vzniknou také masivní černé díry. Ty se potom spojí v supermasivní černé díry a přitom v každé fázi tohoto procesu je konzumováno velké množství hmoty z okolí. To vše může stát za nízkou mírou zrodu nových hvězd v galaxii.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Raný vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Raný vesmír
Načítám stránku...
x zrušit