do not follow here
Kuiperův pás < LIVING fUTURE

Nejmenší známá planetka v Kuiperově pásu má jen něco přes dva kilometry

Japonským vědcům se podařilo objevit zatím nejmenší objekt v Kuiperově pásu na okraji sluneční soustavy. Zatím neoznačené těleso má mít podle pozorování asi 2,6 kilometrů na šířku a svou velikostí patří mezi doposud chybějící třídu těles ve vnější části sluneční soustavy. Ke svému výzkumu využili vědci dvou malých teleskopů a stačil jim pouze malý rozpočet, čímž ukázali, že malé objekty lze ve velké vzdálenosti objevovat i bez velkých a drahých instrumentů.K objevu bylo využito podobného principu jako je využíváno při hledání vzdálených exoplanet - okultace. Dva teleskopy pozorovaly na 2 tisíce vzdálených hvězd asi 60 hodin a čekaly až před nějakou přejde těleso, které částečně zastíní její světlo. To se nakonec podařilo a podle toho, jak moc bylo světlo z hvězdy blokováno, vědci odhadli velikost, která nepřekračuje 1,5 kilometrů v poloměru.

Podobně malé objekty doposud v takové vzdálenosti od Slunce pozorovány nebyly, i když se jejich existence dlouho předpokládala. Vědci považují Kuiperův pás za oblast, kde se vyskytují tělesa nezměněná od počátků sluneční soustavy, která by mohla vypovídat o podmínkách, jež panovaly při jejím zrodu. To neplatí u bližších a lépe prozkoumaných objektů pásu asteroidů nebo v okolí Země, které jsou vystaveny sluneční radiaci, která mění složení jejich povrchu.

Japonští vědci mají v úmyslu ve svých pozorováních pokračovat, a ve větším měřítku než doposud. Můžeme tedy očekávat nálezy dalších drobných těles v Kuiperově pásu a možná i Oortově oblaku, který se nachází v ještě větší vzdálenosti od Slunce.

Kuiperův pás aktuálně zkoumá zblízka vesmírná sonda New Horizons, která 1. ledna proletěla kolem planetky Ultima Thule. Ta má v nejdelší ose asi 30 kilometrů a je tvořena dvěma spojenými tělesy, jde o tzv. kontaktní binární těleso.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kuiperův pás

tag icon
Další články z kategorie
Kuiperův pás
Načítám stránku...
x zrušit