Jedna z kamer teleskopu Hubble má problémy, pozorování vesmíru nicméně nadále pokračují

05. 03. 2019
Jeden ze čtyř instrumentů na palubě vesmírného teleskopu Hubble má od pátku problémy. Jedná se o přehlídkovou kameru ACS (Advanced Camera for Surveys). Podle vyjádření NASA nedošlo v minulém týdnu ke správnému načtení softwaru kamery. Fungování dalších zařízení ani operace samotného teleskopu nicméně nejsou ohroženy. Hubble je ve vesmíru už od roku 1990 a funguje výrazně déle než se původně plánovalo. Poslední chyba se objevila před pár měsíci, bylo to však na jiném zařízení.
Situaci se nyní pokouší vyřešit tým expertů, kteří zkoumají příčinu problému a jeho nápravu.
Jedna ze čtyř kamer teleskopu Hubble přestala pracovat
9. 1. 2019 Během úterka přestala pracovat jedna ze 4 kamer vesmírného teleskopu Hubble. Podle NASA jde o hardwarovou chybu na širokoúhlé kameře, která by však mohla být opravena záložní elektronikou. Ostatní tři snímací přístroje pracují v pořádku a provoz teleskopu tak není ohrožen. NASA očekává pokračování pozorování hvězdné oblohy zatímco bude zkoumat příčinu problému a možnosti jeho nápravy.
Přístroj Wide Field Camera 3 byl na teleskop namontován při poslední servisní misi v roce 2009 a zkoumal vesmír ve viditelném spektru, blízkém infračerveném a také ultrafialovém. Kamera byla například například při objevech měsíců u Pluta a Neptunu ale také při zkoumání vzdálených oblastí vesmíru.
Kromě širokoúhlé Wide Field Camera 3 disponuje Hubble ještě třemi dalšími:
- Advanced Camera for Surveys (ACS),
- Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS)
- Cosmic Origins Spectrograph (COS)
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích