do not follow here
Orion < LIVING fUTURE

Rakety Delta nebo Falcon by mohly vynést Orion na oběžnou dráhu, ale pouze jednou

NASA zvažuje zapojení některé z komerčních raket do mise EM-1, během které má vesmírná loď Orion příští rok poprvé obletět Měsíc. Původní plány počítaly s tím, že už bude k dispozici raketa SLS, kterou pro NASA vyvíjí Boeing, její vývoj se ale neustále zpožďuje. Rozhodnutí zjistit, zda je vůbec možné vynést Orion na oběžnou dráhu a následně jej vyslat k Měsíci pomocí komerčních raket, přichází v době, kdy NASA nemá v rozpočtu dostatek prostředků pro vývoj pokročilé verze rakety SLS a naopak má za úkol, co nejrychleji dopravit astronauty na povrch Měsíce.Změna v nosiči vesmírné lodi také zřejmě znamená dvojí start. Na oběžnou dráhu má vyletět odděleně zatím ještě nepilotovaná vesmírná loď Orion s evropským servisním modulem a teprve tam se spojit se třetím stupněm rakety, který se na oběžnou dráhu dostane při dalším startu. Silnější SLS (Space Launch System) raketa by to měla zvládnout při jediném startu. Místo toho však nyní NASA zvažuje využití raket Delta IV Heavy nebo Falcon Heavy.

Šlo by nicméně pouze o jednorázovou záměnu, SLS se nadále vyvíjí a pro misi EM-2 se s touto raketou dál počítá. Už při prvním letu Orionu do vesmíru (Exploration Flight Test 1 v roce 2014) byla využita raketa Delta IV Heavy. Vesmírná loď tehdy dvakrát oblétla Zemi a po čtyřech a půl hodinách se vrátila zpátky do atmosféry.

Během mise EM-1 (Exploration Mission 1) má Orion doplněný servisním modulem vyvíjeným v ESA obletět Měsíc a vrátit se zpátky na Zemi. Během mise má dojít k ověření použitých technologií a identifikace případných slabin pro misi další, EM-2 v roce 2022, která už bude s posádkou. Důležitou součástí mise bude vstup do atmosféry Země při vysoké rychlosti. Při přiblížení Měsíci má také dojít k vypuštění několika drobných satelitů, které mají zkoumat Měsíc a jeho okolí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Orion

Načítám stránku...
x zrušit