do not follow here
Arrokoth < LIVING fUTURE

Co všechno už víme o Ultima Thule? Vědci představili dosavadní poznatky ze vzdálené planetky

Planetka 2014 MU69, kolem které proletěla 1. ledna sonda New Horizons je nejvzdálenějším zblízka prozkoumaným tělesem. Nachází se tak daleko v Kuiperove pásu na okraji slunění soustavy, že data z tohoto průletu bude sonda posílat až do léta příštího roku. Už nyní ale mají vědci dost informací k určení skutečného tvaru planetky, jejích fyzikálních charakteristik a odhadnutí její historie.Ultima Tuhle je podle všeho skutečně pozůstatkem doby vzniku sluneční soustavy, jak se ještě před průletem předpokládalo. Díky své vzdálenosti od Slunce nejsou tělesa Kuiperova pásu vystavena radiaci, která by jejich povrch chemicky měnila, a pokud na nich neprobíhají geologické procesy, jejich složení zůstává stejné jako při vzniku sluneční soustavy před 4,5 miliardami let.

Zatím největším překvapením je bezesporu tvar planetky. Jde o kontaktní binární těleso, tvořené dvěma částmi, jedna z nich je menší a kulatá (pojmenovaná Thule) a druhá z nich je větší a placatá (Ultima). Jak takové těleso vzniká není zcela zřejmé. Vědci předpokládají, že jde o výsledek vzájemného obíhání dvou těles, která se k sobě postupně přibližují. Jejich spojení muselo být postupné a relativně klidné, protože obě tělesa byla v podstatě zachována.

Už je také zřejmé, že Ultima Thule má výrazně načervenalou barvu, podobně jako ostatní objekty Kuiperova pásu. Planetka má navíc různě barevné oblasti, vědci však zatím neví přesně, čím je to způsobeno.

Další data z průletu sondy se postupně dostávají k vědcům na Zemi. Lze tak očekávat další zajímavé informace o tomto vzdáleném objektu. NASA dokonce uvažuje o průletu sondy New Horizons kolem dalšího tělesa v Kuiperově pásu. Rozhodně se tak můžeme těšit na další zajímavé informace z tohoto chladného a temného regionu na okraji sluneční soustavy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Arrokoth

tag icon
Další články z kategorie
Arrokoth
Načítám stránku...
x zrušit