do not follow here
Arrokoth < LIVING fUTURE

První vědecká publikace o Ultima Thule: je nejčervenější a pochází z počátků sluneční soustavy

Tým vědců z NASA publikoval první vědeckou studii o nejvzdálenějším prozkoumaném objektu ve sluneční soustavě: Ultima Thule. Ve studii analyzovali data, která sonda New Horizons ze svého průletu 1. ledna zatím na Zemi poslala. Ve studii jsou popsány útvary na povrchu planetky a její předpokládaná evoluce. Další data nicméně z okraje sluneční soustavy dál proudí k Zemi, přenos by měl být dokončen až v létě příštího roku.



Ultima Thule má mnohá prvenství v průzkumu vesmíru lidstvem. Kromě toho, že jde o nejvzdálenější z blízka prozkoumaný objekt, jde také o první zachovalý objekt, který podle vědců pochází z počátků sluneční soustavy. Jeho studium by mělo vědcům napovědět více o podmínkách při zrodu planet sluneční soustavy před více než 4 miliardami let.

Výjimečný je také tvar planetky, jde totiž o kontaktní binární planetku tvořenou dvěma původně samostatnými objekty, které se postupně spojily v jediné těleso. Podle vědců došlo k tomuto spojení pomalu a následovalo po období, kdy kolem sebe obě tělesa vzájemně rotovala. Vzájemné propojení těchto dvou částí planetky naznačuje, že před spojením si vzájemně vždy ukazovala stejnou stranu.

Planetka Ultima Thule je výjimečná také svojí barvou - jde o nejčervenější doposud prozkoumané těleso. Tento odstín dostávají objekty v Kuiperově pásu relativně často, je to dáno chemickými reakcemi organických sloučenin. Na povrchu planetky byl detekován metanol, vodní led a právě organické sloučeniny.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Arrokoth

tag icon
Další články z kategorie
Arrokoth
Načítám stránku...
x zrušit