Do vesmíru se chystá solární plachetnice Lightsail-2, poletí na Falcon Heavy v červnu

Experimentální sonda Lightsail-2 má ověřit, že lze rozpohybovat zařízení ve vesmíru pouze za pomoci fotonů ze Slunce. Sondu vyvinula nezisková organizace Planetary Society a na oběžnou dráhu Země poletí na raketě Falcon Heavy v červnu. Samotná sonda váží pouhých 5 kilogramů a má rozměry 10x10x30 centimetrů. Její solární plachta však bude mít po rozvinutí zhruba 32 metrů čtverečních.

LightSail

LightSail Ilustrace solární plachetnice LightsailLightsail-2 je nástupcem předchozí verze plachetnice Lightsail-1, která letěla do vesmíru v roce 2015. Sonda se tehdy potýkala s komunikačními problémy, nakonec však rozvinula svou plachtu a splnila tak primární cíl svojí mise. Nacházela se nicméně na nízké oběžné dráze, kde bylo příliš silné tření s atmosférou, což znemožnilo projevení tlaku generovaného sluneční radiací.

Lightsail-2 bude na oběžné dráze vypuštěna z větší družice Prox-1, která bude z blízka pozorovat rozvinutí plachty a chování primární sondy. Jejím hlavním úkolem bude zvýšit svou oběžnou dráhu výhradně prostřednictvím plachty a slunečních fotonů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Lightsail
tag icon
Další články z kategorie
Lightsail