Do vesmíru se chystá solární plachetnice Lightsail-2, poletí na Falcon Heavy v červnu

Experimentální sonda Lightsail-2 má ověřit, že lze rozpohybovat zařízení ve vesmíru pouze za pomoci fotonů ze Slunce. Sondu vyvinula nezisková organizace Planetary Society a na oběžnou dráhu Země poletí na raketě Falcon Heavy v červnu. Samotná sonda váží pouhých 5 kilogramů a má rozměry 10x10x30 centimetrů. Její solární plachta však bude mít po rozvinutí zhruba 32 metrů čtverečních.

LightSail-1

LightSail-1 solární plachetnice soukromé neziskové organizace The Planetary Society. Na začátku roku 2011 se dokončuje její konstrukce a pokud se podaří představitelům společnosti najít vhodnou raketu, která ji vynese na oběžnou dráhu, mohla by odstratovat ještě do konce tohoto roku.Lightsail-2 je nástupcem předchozí verze plachetnice Lightsail-1, která letěla do vesmíru v roce 2015. Sonda se tehdy potýkala s komunikačními problémy, nakonec však rozvinula svou plachtu a splnila tak primární cíl svojí mise. Nacházela se nicméně na nízké oběžné dráze, kde bylo příliš silné tření s atmosférou, což znemožnilo projevení tlaku generovaného sluneční radiací.

Lightsail-2 bude na oběžné dráze vypuštěna z větší družice Prox-1, která bude z blízka pozorovat rozvinutí plachty a chování primární sondy. Jejím hlavním úkolem bude zvýšit svou oběžnou dráhu výhradně prostřednictvím plachty a slunečních fotonů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Lightsail

Solární plachetnice Lightsail-2 se na oběžné dráze Země pohybuje pouze pomocí slunečního svitu

1. 8. 2019 (novější než zobrazený článek)

Solární plachetnice Lightsail-2 se na oběžné dráze Země pohybuje pouze pomocí slunečního svituNezisková organizace Planetary Society vydala ve středu prohlášení, ve kterém označila svou misi Lightsail-2 za úspěch. Solární plachetnice vynesená do vesmíru pro poslední misi rakety Falcon Heavy se na oběžné dráze naší planety rozpohybovala pouze pomocí slunečního záření.

celý článek

Soukromá vesmírná plachetnice Lightsail-1 úspěšně rozvinula své plachty

14. 6. 2015

Soukromá vesmírná plachetnice Lightsail-1 úspěšně rozvinula své plachtyJe to malá krabička, velikosti bochníku chleba. Ukrývá však velmi lehkou a velmi tenkou solární plachtu, která má dokázat sílu slunečních paprsků. Lightsail je projekt nevládní organizace Planetary Society a klade si za cíl předvést solární plachtění jako vesmírný pohon budoucnosti. Zatím jde pouze o demonstrační misi, příští rok v dubnu by se měla do vesmíru dostat sofistikovanější sonda Lightsail-1 a při jejím úspěchu budou následovat další dvě. Konečným cílem je cesta Lightsail-3 do Lagrangeova bodu L1.

celý článek

Soukromá organizace The Planetary Society staví vlastní solární plachetnici

12. 2. 2011

Soukromá organizace The Planetary Society staví vlastní solární plachetniciÚspěšné otestování solárního pohonu japonskou sondou Ikaros i americkou Nanosail-D motivuje členy neziskové organizace The Planetary Society k výstavbě vlastní solární plachetnice. The Planetary Society byla založena Carlem Saganem, známým popularizátorem vesmíru, a dalšími v 80. letech a snaží se svými projekty inspirovat a vzdělávat veřejnost za pomoci grantů a darů od svých členů.

celý článek