Curiosity < LIVING fUTURE

Rover Curiosity detekoval na Marsu zatím nejvyšší koncentraci metanu

V minulém týdnu se podařilo roveru Curiosity zachytit doposud nejvyšší koncentraci metanu: 21 částic na miliardu. NASA kvůli tomu změnila plány roveru na několik následujících dní, aby mohl tuto anomálii prošetřit. Zatím není zřejmé odkud se metan bere, jeho rychlý rozpad v atmosféře však naznačuje nedávný vznik. Metan na Zemi vzniká při interakci hornin s vodou, nebo biologickými procesy.

Mars, oblak nad Arsia Mons

Mars, oblak nad Arsia Mons Snímek Marsu z 10. října 2018 pořízený orbitální sondou Mars Express. V pravé části se nachází tři obří sopky Ascraeus Mons, Pavonis Mons a Arsia Mons, ze které vychází dlouhý oblak tvořený ledovými částicemi.Rover Curiosity i sondy na oběžné dráze Marsu detekují metan poměrně běžně. Jeho hodnoty se periodicky mění podle sezóny a občas se objeví výrazný nárůst. Zatím není možné určit, jak tento plyn vzniknul, ani to, zda nebyl ukrytý pod zemí po miliony let a nyní pouze dochází k jeho uvolňování.

Během pondělí už rover na stejném místě zvýšenou koncentraci nenaměřil. Stejnou oblast pozorovala už dříve také evropská orbitální sonda TGO, bez detekce metanu. Zdá se tedy, že by mohlo jít o dočasné uvolnění metanu z podzemí. Vědci však budou potřebovat další měření a detailnější pozorování, aby to mohlo rozhodnout definitivně.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Curiosity
tag icon
Další články z kategorie
Curiosity