do not follow here
Voyager < LIVING fUTURE

NASA obětovala jeden instrument sondy Voager 2, aby pro ostatní zbylo dost tepla

Vesmírná sonda Voyager 2 se podobně jako sesterská Voyager 1 nachází na hranici sluneční soustavy s mezihvězdným prostorem. V této oblasti pomalu končí vliv Slunce a začíná převládat vliv vnějšího vesmíru. To znamená více kosmického záření a také větší chlad. Aby mohly přístroje na palubě sondy fungovat, musí být zahřívány a to čerpá energii, se kterou je třeba šetřit. NASA proto rozhodla o odpojení jednoho z vědeckých přístrojů sondy, aby udržela ty ostatní funkční po delší dobu.Obě vesmírné sondy Voyager se vydaly na cestu v roce 1977, aby využily vzácného seřazení planet Jupiter, Saturn, Uran i Neptun. Sonda Voyager 1 po průletu kolem Jupiteru a Saturnu zamířila ven ze sluneční soustavy, zatímco Voyager 2 ještě prolétl kolem planet Uran a Neptun. Obě sondy dnes míří do mezihvězdného prostoru a nachází se dál, než jakýkoliv jiný lidmi vyrobený objekt.

Po 42 letech obě sondy stále fungují a přinášejí nové vědecké poznatky o místě, o kterém toho zatím příliš nevíme. Svou energii čerpají z rozpadu plutonia 238, postupně je jí však stále méně - zdroj dnes produkuje asi jen 60 % energie oproti začátku mise. Tato energie pohání jednak trysky ale také vědecké instrumenty, které ještě navíc zahřívá.

Aby bylo dostatek energie pro nutný běh a vědecké zkoumání, rozhodla se NASA implementovat nový přístup. Odstřihne tak od tepla přístroj CRS (cosmic ray subsystem), který zkoumá kosmické záření a může být nahrazen jinými přístroji. Stalo se tak už před několika dny, teplota instrumentu spadla na -59 °C a přístroj zatím stále pracuje. Lze však brzy očekávat konec jeho operací.

Místo přístroje CRS bude zkoumat kosmické záření dál už jen přístroj LECP (Low Energy Charged Particle Instrument). Na rozdíl od CRS dokáže LECP sbírat podobná data z mnoha směrů najednou, Voyager 2 tak může stále dodávat stejná vědecká data jako doposud. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Voyager

tag icon
Další články z kategorie
Voyager