do not follow here
Země < LIVING fUTURE

Diamanty z hlubin Země ukrývají tekutinu z období zrodu naší planety, mohlo by jít o nejstarší známý materiál

Tekutina uvnitř hlubinných diamantů pochází podle analýzy izotopů z doby vzniku naší planety před čtyřmi miliardami let. Jde tak o jeden z nejstarších známých materiálů na Zemi. Tyto hlubinné diamanty vznikly několik stovek kilometrů pod povrchem v zemském plášti.



Zkoumané diamanty mají velikost pouhých pár milimetrů a pochází z Brazílie. Podle vědců vznikly v hloubce 410-660 kilometrů pod zemským povrchem. Aby odhadli jejich stáří, podívali se na výskyt izotopů helia-3 a helia-4. Helium-3 je dnes na Zemi velmi vzácné, nebylo tomu tak nicméně v období jejího vzniku. A právě poměr izotopu helia-3 vůči heliu-4 odpovídal tomu, který vědci odhadují při vzniku Země, tedy před 4,5 miliardami let.

Největší naměřený podíl helia-3 v diamantech byl 1:14 300 - oproti tomu běžná koncentrace helia-3 ve vzduchu je 1:714 000. 

Helium-3 je lehký izotop helia s dvěma protony a jedním neutronem. Na Zemi se vyskytuje pouze v hlubinách, kde jsou zbytky izotopů z doby formace planety. Dostane-li se z hlubin k povrchu, uniká do atmosféry a dále do vesmíru. Je však přítomné například na povrchu Měsíce a jiných místech ve sluneční soustavě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Země

Načítám stránku...
x zrušit