do not follow here
Chandrayaan < LIVING fUTURE

Indická sonda Chandrayaan-2 našla z oběžné dráhy přistávací modul, probíhají pokusy o obnovení spojení

Po ztrátě spojení v průběhu pátečních přistávacích manévrů se podařilo nalézt lokaci indického přistávacího modulu Vikram na povrchu Měsíce. Modul se objevil na snímcích z orbitální sondy Chandrayaan-2, od které se předtím v pondělí oddělil. Indická vesmírná agentura ISRO zatím snímky nezveřejnila, pokouší se však o opětovné navázání spojení.Primární mise orbitální sondy Chandrayaan-2 má podle plánů trvat jeden rok (ale zřejmě buse trvat mnohem déle), přistávací modul a rover měly fungovat jeden měsíční den, tedy asi 14 dní. Po celých 14 dní se chtějí operátoři ISRO pokoušet o opětovné navázání spojení v naději, že sonda nakonec sama přistála a došlo pouze ke ztrátě  komunikace se Zemí. Přežití sondy však není příliš pravděpodobné. Zatím stále probíhá zjišťování příčin problémů, které ztrátu spojení způsobily. 

Orbitální sonda mezitím ladí své přístroje a připravuje se na mapování povrchu Měsíce. Pomůže jí k tomu kamera s největším rozlišením, které se kdy k Měsíci dostalo: jeden pixel na snímcích z kamery OHRC (Orbiter High Resolution Camera) má odpovídat 0,3 metru na povrchu Měsíce.

Mise Chandrayaan-2

Indická vesmírná sonda Chandrayaan 2 je nástupcem sondy a Chandrayaan 1, která obíhala Měsíc v letech 2008-2009. Tentokrát se Indie chystala na Měsíci přistát, avšak neúspěšně, přistávací modul Vikram s roverem Pragyan byl ztracen při pokusu o přistání začátkem září. V misi tak pokračuje pouze orbitální sonda Chandrayaan-2. Plánovaným místem přistání bylo podobně jako u čínské mise Change 4 oblast jižního pólu (avšak na přivrácené straně Měsíce), kde vědci předpokládají přítomnost vody.

Průběh mise

22. 7. 2019 - start rakety GSLV 20. 8. 2019 - vstup na oběžnou dráhu Měsíce 2. 9. 2019 - oddělení přistávacího modulu od mateřské sondy 6. 9. 2019 - neúspěšné přistání modulu Vikram 8. 9. 2019 - nalezení přistávacího modulu Vikram na snímcích z oběžné dráty 1. 12. 2019 - přistávací modul Vikram byl nalezen orbitální sondou LRO
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o neúspěšném přistání

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Chandrayaan

Načítám stránku...
x zrušit