do not follow here
Sagittarius A* < LIVING fUTURE

Doposud neznámé obří bubliny vycházející ze středu Mléčné dráhy vysílají rádiové vlny

Mezinárodní tým astronomů objevil jednu z největších struktur v Mléčné dráze. Pomocí radioteleskopu MeerKAT poprvé pozorovali dvojici bublin emitujících rádiové vlnění, které vycházejí z centra naší domácí galaxie. Podle vědců by mohlo jít o pozůstatky dávné energetické erupce, která vyšla z blízkosti supermasivní černé díry Sagittarius A*.Bubliny sahají stovky světelných let daleko a doposud nebyly pozorovatelné kvůli příliš intenzivní radiaci ve středu naší galaxie. Tu se astronomům podařilo prohlédnout pomocí teleskopu MeerKAT v jižní Africe. 

Struktury připomínající bubliny emitují rádiové vlny o délce 23 centimetrů. Ty podle vědců vznikají v energetických oblastech při synchrotronové radiaci, kdy jsou volné elektrony urychleny silným magnetickým polem.

Podle vědců mohly tyto bubliny vzniknout při energetické události před miliony let. Pravděpodobně jako důsledek destrukce hvězdy, která byla zachycena gravitací supermasivní černé díry. 

Už v roce 2011 byly objeveny jiné struktury vycházející také z centra Mléčné dráhy - bubliny gama záření, které se však táhnou 25 tisíc světelných let nad a pod rovinu, ve které se nachází většina hvězd naší galaxie. 

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o bublinách gama záření

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Sagittarius A*

tag icon
Další články z kategorie
Sagittarius A*
Načítám stránku...
x zrušit