Indická sonda Chandrayaan-2 dokáže mapovat povrch Měsíce v bezprecedentním detailu

Orbitální sonda Chandrayaan-2 obíhá Měsíc od loňského roku. Přesto, že přistávací modul Vikram, který se od ní oddělil, byl při přistání ztracen, orbitální sonda je v pořádku a pokračuje ve svojí vlastní misi. Tou je mapování povrchu v dosud nevídaném detailu. Schopnosti její kamery jsou dokonce takové, že dokáže mapovat dno kráterů, kam nedopadá žádné přímé sluneční světlo.

Měsíc, snímky neosvětleného kráteru

Měsíc, snímky neosvětleného kráteru V levé části je část kráteru osvětlená slunečním svitem, v regionu R1 je stín. V pravé části obrázku je vidět povrch z tohoto regionu zachycený kamerou OHRC.Optická kamera OHRC (Orbiter High-Resolution Camera) dokáže vytvářet snímky, kde jeden pixel odpovídá 25 centimetrům na povrchu Měsíce. Dosavadní nejvýkonnější kameru měla americká sonda LRO, která měla nejlepší rozlišení 50 centimetrů na pixel.

Výkon tohoto zařízení není jen v detailech snímků, ale také ve faktu, že dokáže snímat temný povrch Měsíce. Indická vesmírná agentura ISRO zveřejnila snímky povrchu dna kráteru, které není přímo osvíceno Sluncem. V těchto místech je pouze odrážené světlo od okraje kráteru, které stačí na to, aby sonda pořídila cenné fotografie.

V neosvětlených kráterech se nachází permanentní tma, která umožňuje existenci zmrzlé vody přímo na povrchu. Sonda by měla tyto ložiska zmapovat a pomoci tak budoucím astronautům při její těžbě. Voda je klíčový materiál pro výstavbu plánovaných lunárních kolonií, výrobu atmosféry pro jejich obyvatele a také pro výrobu paliva pro vesmírné lodě přímo ve vesmíru.

Další pokus o přistání

Podle ředitele indické vesmírné agentury ISRO pokračují práce při přípravě další indické lunární mise Chandrayaan-3. Tato mise bude mít velmi podobné parametry jako nepovedená mise Chandrayaan-2 z loňského roku, při které došlo ke ztrátě přistávacího modulu Vikram. Třetí indická lunární mise nebude mít vlastní orbitální sondu, ale design přistávacího modulu roveru bude vycházet z nezdařené mise Chandrayaan-2. Pokud se vše podaří podle plánu, Indie ještě pořád může být čtvrtou zemí, která na Měsíci přistane. Aktuálně je start mise plánován na příští rok.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Chandrayaan

Kde se bere voda na Měsíci? Kromě slunečního větru by mohla vznikat také za přispění magnetosféry Země

29. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

Na povrchu Měsíce se nachází voda - v permanentním stínu kráterů i vázaná v horninách. Doposud se předpokládalo, že pochází z interakcí slunečního větru s materiálem na povrchu. Nová studie nicméně odhalila, že by mohl existovat ještě další zdroj měsíční vody - Země. Vyplývá to z vědecké studie publikované v magazínu Astrophysical Journal Letters.

celý článek

Indická orbitální sonda Chandrayaan-2 obíhá kolem Měsíce rok, paliva by mohla mít na dalších 7

22. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Indická lunární sonda Chandrayaan-2 už strávila na oběžné dráze Měsíce jeden rok. Udělala přitom 4 400 obletů a funguje tak jak bylo plánováno. Podle indické vesmírné organizace ISRO má sonda palivo na dalších 7 let operací.

Americká orbitální sonda LRO našla na povrchu Měsíce zbytky indického přistávacího modulu Vikram

3. 12. 2019

Vesmírná sonda LRO zachytila z oběžné dráhy Měsíce místo, kam dopadl indický přistávací modul Vikram, který byl součástí mise Chandrayaan-2. Na snímku ze sondy lze pozorovat zbytky sondy i místa na povrchu, která vykazují známky kontaktu.

Indická sonda Chandrayaan-2 našla z oběžné dráhy přistávací modul, probíhají pokusy o obnovení spojení

8. 9. 2019

Po ztrátě spojení v průběhu pátečních přistávacích manévrů se podařilo nalézt lokaci indického přistávacího modulu Vikram na povrchu Měsíce. Modul se objevil na snímcích z orbitální sondy Chandrayaan-2, od které se předtím v pondělí oddělil. Indická vesmírná agentura ISRO zatím snímky nezveřejnila, pokouší se však o opětovné navázání spojení.

celý článek

Indická lunární mise zřejmě skončila neúspěchem, přistávací modul se při přistáním odmlčel

7. 9. 2019

Indický přistávací modul Vikram se v průběhu přibližování měsíčnímu povrchu odmlčel a je zřejmě ztracený. Oznámila to indická vesmírná agentura ISRO v pátek ve 22:48. Poslední komunikace proběhla ve výšce 2,1 kilometru od povrchu, v tu chvíli už ale byla sonda asi kilometr odchýlená od svojí plánované trajetorie. Indický neúspěch přichází jen několik měsíců po neúspěchu izraelské sondy Beresheet, která také nezvládla přistání.

celý článek

Indický lunární rover se oddělil od mateřské orbitální sondy

2. 9. 2019

Indická vesmírná agentura ISRO v pondělí oznámila úspěšné oddělení přistávacího modulu s roverem od orbitální sondy Chandrayaan-2. Rover nazvaný Pragyan by měl dosednout na povrch Měsíce během tohoto víkendu. Podle ISRO jsou všechny systémy na palubě mateřské sondy i přistávacího modulu v pořádku. V následujících dnech bude přistávací modul podroben dalšímu ověření fungování jeho systémů a postupným úpravám jeho oběžné dráhy, která jej navede k přistání v blízkosti jižního pólu.

celý článek

Indická lunární sonda Chandrayaan 2 úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Měsíce

20. 8. 2019

Indická vesmírná agentura ISRO na svém twitterovém účtu potvrdila vstup sondy Chandrayaan 2 na oběžnou dráhu Měsíce. Sonda nyní obíhá na oběžné dráze s maximálním přiblížením 114 km a vzdálením 18 072 kilometrů od povrchu. V následujících dnech upraví svou oběžnou dráhu na polární se vzdáleností 100 km od povrchu. Poté se od orbitální sondy oddělí přistávací modul, který by měl dosednout na povrch 7. září.

celý článek