
Němečtí vědci zveřejnili výsledky prvních několika týdnů provozu experimentu KATRIN, který studuje neutrina. Podle jejich studie je maximální hmotnost neutrina 1,1 eV, což je výrazné zpřesnění oproti předchozí hodnotě 2 eV. Zjistit hmotnost neutrin je složité, protože jen slabě reagují se svým okolím, vědci tak zatím pouze odhadují jejich maximální hmotnost.
Zařízení KATRIN (Karlsruhe Tritium Neutrino) v detailu pozoruje rozpad izotopu vodíku tritia, při kterém se neutron mění na proton a vypouští elektron a neutrino. Detektor nicméně nedokáže pozorovat neutrina přímo, měří tedy energie elektronů, které při rozpadu vznikají. Z nich teprve vědci odvozují energii neutrin a zní jejich masu. Na světě vzniklo v posledních letech několik detektorů neutrin, některé se snaží zjistit více o neutrinech samotných, jiné se zaměřují na jejich zdroje. Neutrina vznikají při jaderných reakcích, přichází k nám ale také od Slunce a z hlubokého vesmíru.
Neutrina jsou subatomární částice, které jen velmi slabě reagují s okolní hmotou. Mají neutrální elektrický náboj a nejnižší hmotnost ze všech částic, které nějakou hmotnost mají. Se svým okolím reagují pouze skrz gravitaci a slabou jadernou sílu. Detektory neutrin většinou využívají detekci čerenkovova záření, které vzniká při interakci neutrin a elektronů nebo jader atomů. Jsou proto umístěny hluboko pod zemí, aby byly eliminovány vnější vlivy, pouze netečná neutrina proniknou tak hluboko.