do not follow here
Země < LIVING fUTURE

Nejstarší kráter po dopadu mimozemského tělesa se nachází v Austrálii, má víc než 2 miliardy let

Kráter Yarrabubba v západní Austrálii byl podle vědců vytvořen dopadem komety, nebo planetky před 2,229 miliardami let. Jedná se tak o nejstarší známý dopadový kráter na Zemi, který by mohl vědcům prozradit mnohé o době, ve které vznikl. V tomto období na naší planetě zrovna končilo období výrazné doby ledové, jehož konec by mohl mít s dopadem kráteru něco společného.Planeta Země prošla během 4,5 miliard let své existence několika dobami ledovými s různou intenzitou. A právě před zhruba dvěma miliardami let končilo jedno z období, kdy byla naše planeta celá pokryta ledovou vrstvou - tzv. Hurónské zalednění.

Kráter Yarrabubba má 70 kilometrů na šířku a mohl být vytvořen dopadem tělesa o průměru kolem 7 kilometrů. Pokud byla oblast dopadu pokrytá ledem, při dopadu se do atmosféry uvolnilo obrovské množství vodní páry, která by působila jako skleníkový plyn a postupně by přispívala k opětovnému zahřátí planety.

Podobně staré krátery není na Zemi jednoduché identifikovat, protože povrch naší planety se neustále přetváří. Konkrétně kráter Yarrabubba byl rozpoznán jako kráter teprve v roce 2003. Jeho stáří však nebylo ihned zřejmé, vědci jej určili analýzou minerálů, které v kráteru našli.

Předchozí rekord držel 300 kilometrů široký kráter Vredefort Dome v Jihoafrické republice, podle vědců je starý něco málo přes 2 miliardy let.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Země

Načítám stránku...
x zrušit