do not follow here
CHEOPS < LIVING fUTURE

Vesmírný teleskop CHEOPS poprvé otevřel svůj poklop a začal zkoumat exoplanety

Evropský vesmírný teleskop CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) otevřel svůj poklop a začal pozorovat hvězdy. Do vesmíru vyletěl 18. prosince a postupně se dostával na svou cílovou oběžnou dráhu 700 km od Země. Během této doby operátoři mise z Bernské univerzity testovali všechny instrumenty na teleskopu. Úkolem teleskopu je zkoumání už známých exoplanet a změření jejich velikosti, které je klíčové pro určení dalších charakteristik.CHEOPS

CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) je společná mise ESA a Švýcarské vesmírné agentury. Jde o malý teleskop s průměrem 32 centimetrů, který bude měřit velikost známých exoplanet. K určení velikosti bude teleskop využívat tranzitu, kdy planeta přechází před svojí hvězdou. Primární část mise je plánována na 3,5 roku.

Krátce po vypuštění teleskopu v prosinci loňského roku bylo důkladně testováno spojení se Zemí. 8. ledna byl spuštěn palubní počítač a začalo ověřování fungování všech zařízení teleskopu. Zatím vše proběhlo bez sebemenších problémů.

29. ledna potom byl poslán příkaz k otevření poklopu samotného teleskopu, Během minut přišla zpět zpráva, že vše proběhlo podle plánu. V následujících dvou měsících bude teleskop kalibrován pomocí pozorování hvězd.

První snímky by mohly dorazit na Zemi do dvou týdnů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
CHEOPS

Načítám stránku...
x zrušit