Vesmírný teleskop CHEOPS poprvé otevřel svůj poklop a začal zkoumat exoplanety

Evropský vesmírný teleskop CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) otevřel svůj poklop a začal pozorovat hvězdy. Do vesmíru vyletěl 18. prosince a postupně se dostával na svou cílovou oběžnou dráhu 700 km od Země. Během této doby operátoři mise z Bernské univerzity testovali všechny instrumenty na teleskopu. Úkolem teleskopu je zkoumání už známých exoplanet a změření jejich velikosti, které je klíčové pro určení dalších charakteristik.

CHEOPS, teleskop pro pozorování exoplanet

CHEOPS, teleskop pro pozorování exoplanet Ilustrace teleskopu CHEOPS, který bude mít za úkol pozorování už dříve objevených exoplanet a určování jejich přesných velikostí.CHEOPS

CHEOPS (CHaracterising ExOPlanets Satellite) je společná mise ESA a Švýcarské vesmírné agentury. Jde o malý teleskop s průměrem 32 centimetrů, který bude měřit velikost známých exoplanet. K určení velikosti bude teleskop využívat tranzitu, kdy planeta přechází před svojí hvězdou. Primární část mise je plánována na 3,5 roku.

Krátce po vypuštění teleskopu v prosinci loňského roku bylo důkladně testováno spojení se Zemí. 8. ledna byl spuštěn palubní počítač a začalo ověřování fungování všech zařízení teleskopu. Zatím vše proběhlo bez sebemenších problémů.

29. ledna potom byl poslán příkaz k otevření poklopu samotného teleskopu, Během minut přišla zpět zpráva, že vše proběhlo podle plánu. V následujících dvou měsících bude teleskop kalibrován pomocí pozorování hvězd.

První snímky by mohly dorazit na Zemi do dvou týdnů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
CHEOPS