do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Velmi malá hvězda vyprodukovala nezvykle silný rentgenový záblesk

Vesmírný teleskop XMM-Newton detekoval obří rentgenový záblesk u hvězdy J0331-27. Přestože se jedná o drobného trpaslíka typu L, záblesk byl 10x silnější než jaké byly kdy detekovány u Slunce. Podobné chování vědci u tak malých hvězd nepředpokládali. Jde o první takovou detekci v rentgenovém spektru od hvězdy tohoto typu.



J0331-27 je malá hvězda, která dosahuje zhruba 8 % hmotnosti Slunce, nachází se tak těsně nad hranicí mezi hnědým trpaslíkem a hvězdou. Vědci předpokládají na povrchu J0331-27 teplotu kolem 2 100° K, což vědci považovali za příliš nízkou teplotu pro tak silné záblesky. 

Záblesk byl zachycen teleskopem XMM-Newton v roce 2008, zůstal však ukrytý před zraky vědců až do loňského roku, kdy na něj narazil vědecký tým vedený Andreem De Lucou. V archivu dat z tohoto teleskopu byl pouze jeden záblesk od hvězdy J0331-27, a to i když byla sledována poměrně často - dohromady 40 dní.

Podle vědců to vypadá, že malé hvězdy procházejí erupcemi jako ty větší, jen ne tak často. Erupce, která zachycený záblesk vyvolala, totiž musí u menší hvězdy sbírat potřebnou energii delší dobu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy
Načítám stránku...
x zrušit