Astronomové poprvé změřili rychlost větru v atmosféře hnědého trpaslíka

Astronomům se poprvé podařilo změřit, jak rychle se pohybují oblaka v atmosféře hnědého trpaslíka, objektu na rozmezí hvězdy a masivní planety. Využili k tomu techniku použitou při měření větrů u vzdálených planet ve sluneční soustavě, kdy se porovnává pohyb magnetického pole a infračervené snímky objektu. Výsledek ukázal, že se oblaka v atmosféře hnědého trpaslíka pohybují více než šestkrát rychleji než u planety Jupiter.

Hnědý trpaslík Luhman 16

Hnědý trpaslík Luhman 16 Dvojice hnědých trpaslíků, které se nacházejí ve vzdálenosti 6,5 světelných let od Země. Velký snímek byl pořízen teleskopem WISE, na kterém se objekt jeví jako samostatný. Ve výřezu je potom detailnější snímek pořízený prostřednictvím teleskopu GMOS-South v Chile, kde je zřetelně vidět dvě složky tohto binárního systému.Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. Je nicméně možné, že u některých masivnějších hnědých trpaslíků může docházet k fúzi deuteria.Tým vedený Katelyn Allersovou si za svůj cíl vybral objekt s označením 2MASS J1047539+212423 ve vzdálenosti zhruba 34 světelných let (některé zdroje uvádějí chybně 2MASS J0475385+212434). Jde o hnědého trpaslíka se 40násobnou hmotností planety Jupiter. 

Pro svůj výzkum vědci využili data z infračerveného teleskopu Spitzer, ze kterých je možné pozorovat pohyb mraků v atmosféře. Tento pohyb potom porovnali s pozorováními pořízenými radioteleskopem VLA, která zase ukazují rotaci magnetického pole, tedy rotaci samotného objektu. Rozdíl mezi oběma pohyby by měl dát rychlost větrů v atmosféře.

U planety Jupiter takto vědci vypočítali větry o rychlosti 370 kilometrů za hodinu. U hnědého trpaslíka 2MASS J1047539+212423 to vyšlo 2 300 km/h, což odpovídá teoretickým predikcím.

Stejnou metodu by vědci rádi využili i u zkoumání atmosfér exoplanet. Pro tento krok však bude nutné využít přesnějších přístrojů, protože magnetická pole jsou u planet výrazně slabší.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
2MASS J10475+2124 Hnědý trpaslík 34.4 0
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík