do not follow here
Kometa 2I/Borisov < LIVING fUTURE

Mezihvězdná kometa Borisov obsahuje nezvykle velkou koncentraci oxidu uhelnatého

Pomocí radioteleskopu ALMA vědci zanalyzovali plyny, které unikají z jádra komety 2I/Borisov. Tato kometa přiletěla do sluneční soustavy od jiné hvězdy a je tak pro vědce možností prozkoumat složení jiných hvězdných systémů. Výsledky výzkumu ukazují, že by kometa mohla obsahovat mezi 9 a 26násobkem oxidu uhelnatého oproti běžným kometám ze sluneční soustavy.Oxid uhelnatý je jednou z nejčastěji se vyskytujících molekul ve vesmíru a v kometách se nachází zcela běžně. Koncentrace CO u komety Borisov je ale vyšší než bylo pozorováno u kterékoliv jiné komety nacházející se do 2 AU od Slunce. Podle vědců by to mohlo znamenat, že kometa vznikla v oblasti bohaté na led CO, který se vyskytuje pouze v regionech s nízkou teplotou kolem -250 °C.

Kromě oxidu uhelnatého zachytila observatoř ALMA také molekuly kyseliny kyanvodíkové (HCN), a to v podobné koncentraci, jako u komet ze sluneční soustavy.

V posledních týdnech astronomové pozorují defragmentaci komety Borisov. Vypadá to tedy, že kometa už sluneční soustavu neopustí.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Kometa 2I/Borisov

tag icon
Další články z kategorie
Kometa 2I/Borisov
Načítám stránku...
x zrušit