do not follow here
Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Oblaka podobná těm v atmosféře Jupiteru byla nalezena u nejbližšího hnědého trpaslíka

Nejbližší hnědý trpaslík Luhman 16A vykazuje známky podobných mraků ve svojí atmosféře, jaké lze pozorovat u planety Jupiter. Jde o první případ, kdy vědci použili techniku polarimetrie k prozkoumání atmosféry mimo sluneční soustavu.



Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.

Systém Luhman 16 se skládá ze dvou hnědých trpaslíků, které mají oba zhruba 30násobek velikosti planety Jupiter. Ve vzdálenosti 6,5 světelných let jde o třetí nejbližší hvězdný systém po Alfa Centauri a Barnardově hvězdě. 

I když mají oba objekty podobné parametry, počasí v jejich atmosférách je rozdílné. Ukázala to analýza polarizace světla od těchto hnědých trpaslíků. Luhman 16A má pruhy oblaků kolem celého obvodu podobné jako planeta Jupiter, naopak Luhman 16B má spíše nepravidelné struktury.


Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
Luhman 16 6.5 ly
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit