Oblaka podobná těm v atmosféře Jupiteru byla nalezena u nejbližšího hnědého trpaslíka

Nejbližší hnědý trpaslík Luhman 16A vykazuje známky podobných mraků ve svojí atmosféře, jaké lze pozorovat u planety Jupiter. Jde o první případ, kdy vědci použili techniku polarimetrie k prozkoumání atmosféry mimo sluneční soustavu.

Hnědý trpaslík Luhman 16

Hnědý trpaslík Luhman 16 Dvojice hnědých trpaslíků, které se nacházejí ve vzdálenosti 6,5 světelných let od Země. Velký snímek byl pořízen teleskopem WISE, na kterém se objekt jeví jako samostatný. Ve výřezu je potom detailnější snímek pořízený prostřednictvím teleskopu GMOS-South v Chile, kde je zřetelně vidět dvě složky tohto binárního systému.Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. Je nicméně možné, že u některých masivnějších hnědých trpaslíků může docházet k fúzi deuteria.

Systém Luhman 16 se skládá ze dvou hnědých trpaslíků, které mají oba zhruba 30násobek velikosti planety Jupiter. Ve vzdálenosti 6,5 světelných let jde o třetí nejbližší hvězdný systém po Alfa Centauri a Barnardově hvězdě. 

I když mají oba objekty podobné parametry, počasí v jejich atmosférách je rozdílné. Ukázala to analýza polarizace světla od těchto hnědých trpaslíků. Luhman 16A má pruhy oblaků kolem celého obvodu podobné jako planeta Jupiter, naopak Luhman 16B má spíše nepravidelné struktury.


Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
Luhman 16 A Hnědý trpaslík 6.5 0
part of star image
part of star image
Luhman 16 B Hnědý trpaslík 6.5 0
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík