Teleskop MeerKAT pomohl objasnit původ tzv. galaxií-X
Mnohé galaxie mají enormní proudy rádiového záření vycházející z jejich středu. Většinou jde o dva proti sobě stojící proudy, které chrlí radiaci do mezigalaktického prostoru. Některé galaxie však mají tyto proudy ve tvaru písmene X a vědci si nebyli jistí, co to způsobuje. Podle nových pozorování teleskopem MeetKAT by tento tvar mohl být způsoben tím, že se vymrštěný materiál vrací zpět k jádru galaxie.

Galaxie PKS 2014-55 Galaxie PKS 2014-55 se nachází ve vzdálenosti 800 milionů světelných let a vykazuje nezvyklý tvar do písmene X. Alespoň tomu tak bylo doposud u ne příliš detailních snímků. Zde je galaxie ve větším detailu zachycená teleskopem MeerKAT.
Na radiaci, která je na snímku zachycena modrou barvou, působí intergalaktické proudy a otáčejí ji zpět do jádra galaxie.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie MeerKAT
Doposud neznámé obří bubliny vycházející ze středu Mléčné dráhy vysílají rádiové vlny
Mezinárodní tým astronomů objevil jednu z největších struktur v Mléčné dráze. Pomocí radioteleskopu MeerKAT poprvé pozorovali dvojici bublin emitujících rádiové vlnění, které vycházejí z centra naší domácí galaxie. Podle vědců by mohlo jít o pozůstatky dávné energetické erupce, která vyšla z blízkosti supermasivní černé díry Sagittarius A*.
celý článekNový teleskop MeerKAT zachytil v dosud největším detailu jádro Mléčné dráhy
V Jihoafrické republice byl oficiálně uveden do provozu radiový teleskop MeerKAT, který se skládá z celkem 64 samostatných antén. Jde o největší a nejcitlivější zařízení svého druhu na Zemi, dokud jej nepředčí další jihoafrický teleskop SKA (Square Kilometre Array) v roce 2024. Při slavnostním uvedení do provozu byl zveřejněn snímek středu naší galaxie odhalující doposud nevídaný detail okolí supermasivní černé díry Sagittaruis A*.
celý článek