do not follow here
Technologie < LIVING fUTURE

Nový postup pro výrobu jednoatomových tranzistorů umožňuje jejich snadnější výrobu

Vědci z National Institute of Standards and Technology a University of Maryland vyvinuli postup na výrobu jednoatomových zařízení. Podařilo se jim díky němu jako druhým na světě sestavit jednoatomový tranzistor a jako prvním se povedlo vyrobit sérii jednoelektronových tranzistorů. Jednoduchá výroba takto malých zařízení umožní miniaturizaci počítačů, sníží jejich spotřebu a rozšíří možnosti jejich využití.

Miniaturizace počítačových komponent jde neustále dopředu a vědci pracují na technologiích, které byly ještě před pár lety nemyslitelné. V budoucnosti by mohlo být možné vyrábět počítače, jejichž některé součástky budou mít velikosti pouhých atomů. Vědecké týmy po celém světě se nyní snaží přijít s postupy, na výrobu takových zařízení.

Právě na tom pracuje tým vědců vedený Richardem M. Silverem. Výsledky jejich práce byly publikovány ve vědeckém magazínu Advanced Functional Materials.

Ve svém výzkumu využili efektu známého jako kvantové tunelování k vytvoření qubitů. Klíčem k efektivitě jejich postupu potom byly dva přístupy: obklopení atomu fosforu ochrannou křemíkovou vrstvou a následně vytvoření elektrického kontaktu s těmito atomy. Právě tento přístup jim umožnil spolehlivě vytvářet velké množství přesných kopií.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Technologie

tag icon
Další články z kategorie
Technologie
Načítám stránku...
x zrušit