První odhady množství vodíku vznikajícího pod oceánem ukazují na nečekanou velikost tamní biosféry

První odhady množství vodíku generovaného pod dnem oceánu ukazují, jak rozšířený by zde mohl být život. Výsledky nového výzkumu také naznačují, možnosti života mimo naši planetu.

Země

Země Fotografie Země pořízená družicí Suomi NPP (je pojmenovaná podle amerického vědce Vernera E. Suomiho), která slouží k pozorování Země. Snímek byl pořízen přístrojem VIIRS (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite), který je jedním z několika zařízení na palubě vesmírné sondy, jejímž úkolem je z polární oběžné dráhy detailně zkoumat atmosféru země, její klima a pomáhat ve zpřesnění předpovědi počasí.Většina mikrobů na Zemi konzumuje sluneční světlo a pomocí fotosyntézy vytváří organické sloučeniny potřebné k jejich životu. Existují však organismy, které světlo nikdy neviděly a místo něj využívají vodík, který je uvolňován při interakci vody a hornin bohatých na železo.

V roce 2013 vědci zjistili, že v horninách pod dnem oceánu existuje takový mikrobiální život. Doposud však nebylo jisté, jak velká by tato biosféra mohla být.

Ve své studii proto vědci nejprve odhadli množství vodíku generovaného v chemických reakcích v oblasti středooceánského hřbetu (30 milionů tun ročně). Dále se pokusili spočítat, jaké množství tohoto vodíku je vypouštěno například hydrotermálními sopouchy do oceánu (20 milionů tun ročně). Rozdíl mezi těmito dvěma čísly podle vědců konzumují živé organismy ještě předtím, než se vodík dostane do oceánu. 

Velikost této nové biosféry by tak mohla být větší, než se předpokládalo a mohla by do značné míry ovlivňovat podmínky na planetě. Pokud by tento vodík nebyl konzumován živými organismy a dostal se až do atmosféry, mohl by způsobit nárůst plynů způsobujících skleníkový efekt a přispět tak k zahřívání planety.

Zatím se jedná o pouhé odhady, které navíc pracují pouze s limitovanou oblastí oceánského hřbetu. Jde však o první čísla, která naznačují možné rozšíření života hluboko pod hladinou oceánů, kam Slunce nesvítí.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Život
tag icon
Další články z kategorie
Život