do not follow here
Venuše < LIVING fUTURE

Společnost Rocket Lab chce v roce 2023 podniknout první soukromou misi k Venuši

Společnost Rocket Lab dnes provozuje raketu Electron, která levně vynáší malé náklady na nízkou oběžnou dráhu Země. Společnost má nicméně ambicióznější plány, ať už se jedná o nabídku vynášení nákladu na oběžnou dráhu, nebo nově také mise za oběžnou dráhu Země.Rocket Lab má v plánu brzy zprovoznit typizovanou sondu Photon, kterou si budou moci zákazníci zakoupit a osadit vlastními instrumenty. Právě tato platforma by mohla už v roce 2023 letět až k Venuši, která je vášní majitele společnosti Petera Becka.

Beck by rád uspořádal misi do atmosféry planety, která by zkoumala tamní podmínky. Samotný průzkum by prováděla jedna nebo více menších sond, které by se od Photonu oddělily na oběžné dráze sousední planety.

Cílem průzkumu má být oblast atmosféry nad výškou 50 km nad povrchem. Právě zde panují teploty a tlak srovnatelné se Zemí a mohly by zde tedy být i podmínky vhodné pro život.

Kromě Venuše má Rocket Lab us cíl také Měsíc. Pro NASA tam vynese raketa Electron začátkem roku 2021 družici. Výhodou Rocket Labu je velmi nízká cena. Zatímco běžně mise k Měsíci vyžaduje nejméně 50-100 milionů dolarů, Electron s Photonem by to měli podle Becka zvládnout i za 10 milionů.

Soukromá meziplanetární mise zatím ještě nikdy neproběhla, lety za oběžnou dráhu Země byly doposud výsadou státních vesmírných agentur. Nejdál jsou zatím společnosti SpaceX, která už dokonce vyslala auto do hlubokého vesmíru, a izraelská nezisková organizace SpaceIL, která se letos neúspěšně pokusila přistát na Měsíci.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Venuše

tag icon
Další články z kategorie
Venuše
Načítám stránku...
x zrušit