Zatmění Slunce na Marsu dokáže hýbat se seismometrem sondy InSight

10. 9. 2020

Podobně jako na Zemi, i na Marsu lze pozorovat zatmění Slunce, vypadá ale trochu jinak. Nečekaný zážitek zaznamenává při zatmění stacionární sonda InSight - při zakrytí Slunce měsícem Phobos se jeden z jejích instrumentů nečekaně naklání.

InSight, umístění seismometru

InSight, umístění seismometru Robotické rameno sondy InSight umisťuje seizmometr SEIS na povrch Marsu.Mars má dva měsíce: Phobos a Deimos, oba jsou menší než Měsíc, obíhají výrazně blíž planetě, a mají nepravidelný tvar. Větší z měsíců, Phobos, obíhá planetu Mars o hodně blíže - zatímco našemu Měsíci to trvá 28 dní, Phobosu pouhých 7,5 hodiny. K zakrytí Slunce měsícem tedy na Marsu dochází mnohem častěji. Phobos je však malý a nezakryje celý sluneční disk.

Sonda InSight těchto zatmění zažila už několik a vědce zajímalo, zda je tento fenomén měřitelný jejími instrumenty. Přechod měsíce zaznamenaly například solární panely, jejich výkon poklesl o zhruba 30 %. Naopak nebyly detekovatelné změny v proudění větru, které nastávají při zatmění Slunce na Zemi.

Vědce nicméně nejvíc překvapil zaznamenaný pohyb seismometru, který je umístěn na povrchu kousek od sondy InSight. Šlo opravdu o malý pohyb, přesto třikrát detekovaný citlivými přístroji sondy. Podle seismologa Simona Stählera z Institute of Geophysics v Zurichu, kde  interpetují data ze zařízení sondy, došlo při zatmění k naklonění seismometru na jednu stranu. "Představte si minci, pod jejíž jednu stranu vložíte dva atomy stříbra, podobné naklonění jsme detekovali u seismometru."

První možné vysvětlení, o kterém vědci uvažovali, byl gravitační vliv měsíce na sondu. Podobný efekt by nicméně nastával i při dalších přeletech Phobosu nad sondou, při kterých nedochází přímo k zatmění Slunce. Další z možných vysvětlení byly otřesy planety, které má seismometr měřit, i ty však byly vyloučeny, zaznamenaný pohyb při zatmění se totiž nepodobal žádným jiným otřesům planety.

Nakonec se jako nejvíce pravděpodobné vysvětlení jeví pokles teploty. Přístroje na sondě totiž také zaznamenaly malý pokles teploty povrchu při zatmění způsobený sníženým slunečním svitem. K ochlazení povrchu dochází při zatmění nerovnoměrně a seismometr se na jedné svojí straně mírně propadne do země.

Tuto hypotézu vědci později ověřili i tady na Zemi, když se jim podařilo změnou teploty vyvolat u seismometru podobný signál jako zaznamenala sonda InSight na Marsu.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie InSight

Krtek už je celý zavrtaný pod zemí. Malá sonda se příští rok znovu pokusí proniknout 5 metrů pod povrch Marsu

17. 10. 2020 (novější než zobrazený článek)

Krtek už je celý zavrtaný pod zemí. Malá sonda se příští rok znovu pokusí proniknout 5 metrů pod povrch MarsuSonda HP3 přezdívaná Krtek se po dlouhých měsících neúspěšných pokusů zavrtala celá pod povrch Marsu. Malé zařízení, které má za úkol měřit teplotu v nitru planety, narazilo na problém, když složení zeminy v místě přistání neodpovídalo předpokladům, pro které bylo vyvinuto. K finálnímu zavrtání nakonec výrazně pomohlo robotické rameno hlavní sondy InSight.

celý článek

S pomocí robotického ramene se sondě InSight daří zatlačit malou sondu pod povrch Marsu

17. 3. 2020

S pomocí robotického ramene se sondě InSight daří zatlačit malou sondu pod povrch MarsuPodle tweetu NASA mají poslední pokusy o zavrtání malé sondy zvané Krtek (Mole) pod povrch Marsu konečně úspěch. Na zveřejněném videu lze pozorovat jak robotické rameno stacionární sondy InSight pomáhá malému Krtkovi v zavrtání. Snaha však ještě není zdaleka u konce, NASA očekává, že toto úsilí bude pokračovat v následujících týdnech.

celý článek

Magnetické pole v okolí sondy InSight je až 10x větší než se předpokládalo

10. 3. 2020

Magnetické pole v okolí sondy InSight je až 10x větší než se předpokládaloStacionární sonda InSight je na povrchu Marsu už zhruba rok a půl. Během této doby provádí pravidelná měření atmosféry a nitra planety. Jako první také měří magnetické pole přímo na povrchu a jeho intenzita je výrazně silnější než věci odhadovali z měření z oběžné dráhy.

celý článek

Sonda InSight se pokusí robotickým ramenem zatlačit na minisondu, které se nedaří zavrtat pod povrch Marsu

22. 2. 2020

Sonda InSight se pokusí robotickým ramenem zatlačit na minisondu, které se nedaří zavrtat pod povrch MarsuPřed rokem se minisonda HP3 přezdívaná Krtek zasekla při pokusu zavrtat pod povrch Marsu. Do dnešního dne se tuto situaci nepodařilo vyřešit, sonda při každém pokusu dostat hlouběji vyskočí zpět na povrch. V následujících týdnech plánují operátoři mise nový přístup, zatlačit na sondu shora pomocí robotického ramene sondy InSight. Doposud to nezkoušeli, aby sondu nepoškodili.

celý článek

Podpovrchová sonda HP3 se na Marsu částečně dostala ze země, problémy s jejím zavrtáním tak pokračují

1. 11. 2019

Podpovrchová sonda HP3 se na Marsu částečně dostala ze země, problémy s jejím zavrtáním tak pokračujíBěhem víkendu se sonda HP3, přezdívaná krtek, dostala ven z díry, do které byla zatím částečně zavrtaná. Podle vědců může za tyto potíže složení a struktura horniny, v místě přistání sondy InSight. Zvolená metoda zahloubení sondy tak neumožňuje její pohyb pouze povrch a následné měření teplot a otřesů. Operátoři mise se tak nyní pokouší přijít na jiný způsob, jak sondu pod povrch přece jen dostat.

celý článek

Malá sonda HP3 už opět vrtá pod povrch Marsu, snahy o zprovoznění se zřejmě vyplatily

20. 10. 2019

Malá sonda HP3 už opět vrtá pod povrch Marsu, snahy o zprovoznění se zřejmě vyplatilyRobotické sondě InSight se na Marsu podařilo alespoň částečně zprovoznit minisondu HP3, jejímž úkolem je zavrtat se pod povrch a zkoumat nitro planety. Sonda HP3 přezdívaná také Krtek byla od března zaseknutá a nedařilo se ji uvést do provozu. To se povedlo až nyní za použití robotického ramene hlavní sondy. Za poslední týden se už pohnula o 2 centimetry.

celý článek

NASA se pokusí zachránit minisondu zaseknutou na Marsu

8. 10. 2019

NASA se pokusí zachránit minisondu zaseknutou na MarsuSoučástí mise InSight je mimo jiné malá sonda HP3, která se má zavrtat pod povrch a měřit teplo vycházející z nitra planety. Krátce po vypuštění sondy v únoru tohoto roku však došlo k jejímu zaseknutí a od té doby leží nehybně, částečně zavrtaná pod povrch. Vědci z NASA si nyní myslí, že ví, co problémy způsobilo, a pokusí se je v následujících dnech vyřešit.

celý článek