Během 24 hodin došlo k přerušení startu hned tří raket

2. 10. 2020

Dvě rakety ve čtvrtek a jedna v pátek neodstartovaly do vesmíru, jak bylo plánováno. Jedná se o rakety Delta IV Heavy, Falcon 9 a Antares. Ve všech případech bylo zastaveno odpočítávání krátce před startem, kvůli automatické detekci potenciálního problému s raketou.

Falcon Heavy na startovací rampě

Falcon Heavy na startovací rampě Raketa Falcon Heavy vztyčená na startovací rampě 39a na mysu Canaveral na Floridě.Při každém startu rakety do vesmíru je rampa i raketa samotná vybavena nespočtem senzorů, které sbírají různá data. Ta jsou kontinuálně vyhodnocována a dávají operátorům možnost zastavit odpočet v případě, že detekují nějakou nepředvídanou situaci. Přesně to se stalo ve čtvrtek a v pátek, kdy byl těsně před startem detekován neočekávaný stav některým ze senzorů a kvůli bezpečnosti byly starty odvolány.

Delta IV Heavy, čtvrtek 5:54

Start těžké rakety s americkou špionážní družicí byl odvolán pouhých 7 sekund před zážehem, kvůli detekci potenciálního problému s raketou.

Falcon 9, čtvrtek 15:20

Raketa Falcon 9 měla na oběžnou dráhu vynést další várku 60 družic Starlink. Její start byl by přerušen 18 sekund před zážehem, kvůli nečekaným hodnotám na jednom z pozemních senzorů.

Antares, pátek 3:41

Raketa Antares měla v pátek v ranních hodinách vynést automatickou nákladní loď Cygnus se zásobami pro ISS. Ani její start se však nepodařil, když necelé tři minuty před startem bylo přerušeno odpočítávání. Podobně jako u Falconu byly příčinou data z pozemního senzoru.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie Rakety

Čína staví plovoucí platformu pro starty raket do vesmíru

11. 9. 2020

V blízkosti města Haiyang u Žlutého moře staví Čína novou plovoucí platformu pro starty raket do vesmíru. Nové zařízení s názvem Eastern Aerospace Port bude sloužit pro starty lehkých raket, které zde budou také vyráběny. Půjde o už páté zařízení, ze kterého bude moci Čína vypouštět rakety do vesmíru.

celý článek

Statický zážeh motoru na tuhá paliva pro raketu SLS

8. 9. 2020

Společnost Northrop Grumman ve středu otestovala motor na pevné pohonné látky, kterým bude vybavena raketa SLS. Ke statickému zážehu FSB-1 (Flight Support Booster) ve vertikální poloze došlo v testovacím zařízení Promontory v Utahu. Na základě výsledků téměř dvouminutového zážehu budou ověřeny použité materiály, procesy a vylepšení pro raketu, která má vynášet astronauty k Měsíci a hlouběji do vesmíru.

Prototyp lodi Starship podruhé úspěšně vyletěl do výšky 150 metrů a znovu přistál

5. 9. 2020

Společnosti SpaceX se podařil druhý testovací let prototypu vesmírné lodi Starship. Po prvním krásném letu prototypu SN5 před několika týdny, nyní prošel úspěšným testem prototyp SN6. Oba testy si byly velmi podobné, prototyp při nich vyletěl do výšky 150 metrů, chvíli se ve vzduchu udržel a opět přistál na zemi.

Vývoj nové rakety Vulcan jde podle plánu, příští rok má vynést do vesmíru lunární modul a raketoplán

26. 8. 2020

Vývoj a plánovaná certifikace rakety Vulcan jde zatím podle plánu, prohlásil to Mark Peller - víceprezident ULA (United Launch Alliance) pro vývoj. Nová raketa by měla už v polovině příštího roku vynést do vesmíru měsíční přistávací modul Peregrine společnosti Astrobotic a při dalším letu malý raketoplán Dream Chaser od Sierra Nevada Corporation.

Raketa Falcon 9 už po šesté přistála po úspěšném letu na oběžnou dráhu

18. 8. 2020

Společnost SpaceX dnes vynesla na oběžnou dráhu další várku družic Starlink. Letěla s nimi do vesmíru raketa Falcon 9, pro kterou šlo o celkem šestou misi. Žádná jiná raketa ještě tolikrát neletěla. Na oběžné dráze je nyní už celkem 653 družic Starlink, které budou poskytovat internet po celé planetě.

Prototyp obří vesmírné lodi Starship vyletěl při testu do výše 150 metrů

5. 8. 2020

Společnost SpaceX provedla další test s prototypem SN5 vyvíjené vesmírné lodi Starship. V minulém týdnu se zdařil statický zážeh, při kterém se válec o průměru 9 metrů ještě neodpoutal od země. Ve čtvrtek už prototyp vyletěl do vzduchu - do výše 150 metrů.

celý článek

Animace: jak rakety spotřebovávají své palivo?

19. 5. 2020

Kdyby byly rakety průhledné, viděli bychom, jak spotřebovávají své palivo. Animace publikovaná na youtube kanálu uživatele Hazegrayart porovnává rakety Saturn V, Falcon Heavy, SLS a Raketoplán, při letu na oběžnou dráhu.

celý článek