K ISS odletěla z Bajkonuru tříčlenná posádka, u stanice přistála po rekordních 3 hodinách letu

Z kazachstánského kosmodromu dnes krátce před osmou hodinou ranní našeho času odletěla vesmírná loď Sojuz s tříčlennou posádkou. U stanice Sojuz zakotvil v rekordním čase v 10:48, loď totiž využila nejkratší možnou cestou, která zabere pouhé tři hodiny letu.

Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice Mezinárodní vesmírná stanice ISS (International Space Station)Doposud létali astronauti na ISS dlouhé dva dny, teprve v poslední době se zkouší kratší letové dráhy. Zatím nejrychlejší cesta k ISS trvala posádce 6 hodin, novou tříhodinovou cestu zatím absolvovaly pouze automatické nákladní lodě bez posádky.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Lety do vesmíru

  Boeing znovu certifikoval software pro vesmírnou loď Starliner, na oběžnou dráhu má letět v březnu

  21. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Společnost Boeing znovu certifikovala palubní software vesmírné lodi CST-100 Starliner, která by měla v březnu podstoupit opakovaný testovací let k ISS. Právě chyba v programování vedla k neúspěchu předchozího testovacího letu lodi v roce 2019. NASA a Boeing plánují příští misi Starlineru na 29. března.

  Nová verze nákladní lodi Dragon poprvé přistála na Zemi, přivezla 2 tuny nákladu z vesmírné stanice

  14. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Nákladní loď Dragon ve čtvrtek brzy ráno úspěšně přistála v Mexickém zálivu. Na její palubě se nacházelo něco málo přes dvě tuny nákladu, který přivezla z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Byla tak zakončena první mise nové verze této vesmírné lodi označované jako Dragon 2 nebo Cargo Dragon. Mise trvala 38 dní.

  celý článek

  Automatická nákladní loď Cygnus projde na oběžné dráze zkušebním ohněm

  3. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Aby vědci vyzkoušeli, jak se oheň chová ve vesmíru, provedou experiment v nákladním prostoru lodi Cygnus, která následně shoří v atmosféře. Loď aktuálně kotví u ISS, kam přiletěla v říjnu se zásobami pro posádku. Její odpojení od stanice a začátek prodloužené mise je plánován na 6. ledna.

  celý článek

  Součástí první pilotované mise Artemis k Měsíci bude Kanaďan

  23. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Součástí tříčlenné posádky, která v roce 2023 obletí Měsíc při misi Artemis-2, bude kromě tří amerických astronautů ještě jeden Kanaďan. Vyplývá to z dohody NASA a CSA (Canadian Space Agency) zveřejněné 16. prosince. Vybraný astronaut se stane prvním člověkem, který není ze Spojených států a přiblíží se k Měsíci.

  Starship SN9 se posouvá na startovací rampu, naváže na úspěch explodovaného prototypu SN8

  22. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Nový prototyp vesmírné lodi Starship se chystá na startovací rampu v areálu Boca Chica v Texasu, kde SpaceX obří vesmírnou loď vyvíjí. Podobně jako její předchůdce SN8, má i SN9 letět do výšky 12,5 kilometru, tento testovací let by mohl proběhnout ještě letos. Následující testy by potom měly probíhat při letu do výšky mezi 15 a 20 kilometry.

  celý článek

  NASA a Boeing plánují druhý nepilotovaný let Starlineru na 29. března

  17. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing zatím letěla na oběžnou dráhu jenom jednou. K ISS však oproti plánům nedoletěla, zabránila ji v tím chyba v palubním počítači. Tento testovací let nyní Boeing podstoupí ještě jednou, následovat by po něm měl další testovací let, tentokrát už s posádkou.

  NASA upřesnila plány astronautů na Měsíci při misi Artemis-3 v roce 2024

  9. 12. 2020 (novější než zobrazený článek)

  Americká vesmírná agentura NASA upřesnila aktivity, které očekává od astronautů při misi Artemis-3 - první cesty lidí na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích. Ta by měla nastat v 2024 a měla by na Zemi přivést 85 kilogramů hornin - při misích Apollo to bylo průměrně 64 kg. Dvojice astronautů v rámci mise Artemis-3 stráví na Měsíci maximálně 6,5 dne.

  celý článek