Mise Spojených arabských emirátů k Marsu dosáhne planety 9. února
Jednou ze tří letošních misí k planetě Mars je mise Hope Spojených arabských emirátů (SAE). Po třetí úspěšné korekci trajektorie oznámil řídící tým, že očekávají přílet k sousední planetě 9. února 2021. Po vstupu na oběžnou dráhu bude sonda nejméně dva roky zkoumat atmosféru planety.
Hope
Hope (Al-Amal) je mise Spojených arabských emirátů k Marsu. Tato orbitální sonda váží 1 350 kilogramů a bude z oběžné dráhy zkoumat atmosféru Marsu a klima na planetě. Kromě kamery pro optické a ultrafialové světlo je vybavena také infračerveným a ultrafialovým spektrometrem. Sonda byla vyvinuta v Mohammed bin Rashid Space Centre v Dubaji a ve spolupráci s americkými univerzitami University of Colorado Boulder, Arizona State University a University of California, Berkeley. Sestavena byla v Coloradu a do vesmíru letěla z japonského kosmodromu Tanegashima. 19. července 2020 - start na raketě H2-a z Japonska, 9. února 2021 - očekávaný přílet k Marsu.
Pokud se sondě Hope podaří vstoupit na oběžnou dráhu Marsu, stanou se Spojené arabské emiráty pátým státem, kterému se podařilo k sousední planetě vyslat úspěšnou misi. Doposud se to povedlo pouze Spojeným státům, Evropské vesmírné agentuře, Sovětskému svazu a Indii. K Marsu také míří čínská sonda Tianwen-1, ta nicméně přiletí o několik dní později než arabská.
Kalendář aktivit u Marsu v roce 2021
Datum | Sonda | Poznámka |
---|---|---|
9. února | Hope | Vstup sondy na oběžnou dráhu Marsu |
10. února | Tianwen-1 | Vstup sondy na oběžnou dráhu Marsu |
18. února | Perseverance | Přistání roveru na povrchu Marsu |
květen 2021 | Tianwen-1 | Přistání roveru na povrchu Marsu |
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Mars
Rover Perseverance urazil prvních 6 metrů na povrchu Marsu
Americký rover Perseverance se poprvé od svého přistání na Marsu 19. února pohnul. Robot při testovací jízdě urazil asi 6,5 metrů, při kterých operátoři ověřili fungování některých jeho systémů. Krátká cesta dopadla úspěšně a všechna související zařízení fungují podle očekávání. Rover bude v následujících týdnech postupněověřovat všechna svá zařízení.
Měsíce Marsu možná vznikly z jediného tělesa
Planeta Mars má dva malé měsíce: Phobos (průměr 22 km) a Deimos (průměr 12 km). Na rozdíl od našeho kulatého Měsíce mají však výrazně nepravidelný tvar, podobně jako drobné planetky. To vědce v minulosti vedlo k úvahám o tom, zda se ve skutečnosti nejedná o gravitací zachycené planetky. Podle nové studie publikované v magazínu Nature Astronomy by ale mohly být oba měsíce zbytky po jiném, větším tělese.
celý článekPohlednice z Marsu: povrch v kráteru Jezero
Rover Perseverance dosedl předminulý týden úspěšně na povrch Marsu a přes sondy na oběžné dráze posílá na Zemi první fotky. Mezi nimi i tuhle, která ukazuje, jak vypadá povrch uvnitř kráteru. Na snímku lze vidět písčitý terén s drobnými kameny, které bude rover v průběhu své mise zkoumat. Vědce zajímá jejich původ a pomocí robotické sondy na dálku hledají známky dávného života.
celý článekEvropská orbitální sonda TGO vyfotografovala místo přistání roveru Perseverance
Vesmírná sonda TGO (Trace Gas Orbiter) vyfotografovala z oběžné dráhy Marsu okolí přistání roveru Perseverance. Americké robotické vozítko přistálo minulý týden v kráteru Jezero za pomoci padáku a raketami poháněného jeřábu, které jsou na snímku z oběžné dráhy dobře viditelné.
celý článekRover Perseverance poslal na Zemi první zvuky z Marsu, podívejte se také na záběry z přistání
Americký úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první zvuky nahrané na Marsu. Pořídila je robotická sonda Perseverance, která na sousední planetě v minulém týdnu přistála. Ve zveřejněné nahrávce jsou odfiltrované zvuky pocházející ze samotného roveru. Je na ní slyšet zvuk generovaný mírným větrem v kráteru Jezero.
celý článekPotvrzeno: Rover Perseverance úspěšně přistál na Marsu. Poslal nám už i první snímek z kráteru Jezero
Ve čtvrtek krátce před desátou hodinou večer přistál rover Perseverance na Marsu. NASA dostala od sondy signál o úspěšném přistání a následně i první fotografii z povrchu rudé planety. Sonda autonomně přistála podle plánu v kráteru Jezero, kde bude hledat známky dávného života.
celý článekEvropská sonda TGO detekovala v atmosféře Marsu molekuly chlorovodíku i vody
Voda se dnes na Marsu nachází primárně v polárních čepičkách a pod povrchem, chlor je zase vázaný v solích v prachu. Evropské sondě Trace Gas Orbiter s podařilo detekovat v atmosféře molekuly vody a poprvé také chlorovodík. Podle vědců to může být evidencí koloběhu chloru a vody na planetě.
celý článek