Rekordně blízký průlet planetky kolem Země, pouhých 400 kilometrů

V noci z pátku na sobotu kolem Země proletěla malá planetka 2020 VT4 o velikosti pouhých několika metrů. Na rozdíl od nespočtu jiných planetek, které kolem Země proletí, se tato přiblížila na rekordní vzdálenost - pouhých 400 kilometrů. V podobné vzdálenosti například obíhá Zemi Mezinárodní vesmírná stanice.

Země

Země Fotografie Země pořízená družicí Suomi NPP (je pojmenovaná podle amerického vědce Vernera E. Suomiho), která slouží k pozorování Země. Snímek byl pořízen přístrojem VIIRS (Visible/Infrared Imager Radiometer Suite), který je jedním z několika zařízení na palubě vesmírné sondy, jejímž úkolem je z polární oběžné dráhy detailně zkoumat atmosféru země, její klima a pomáhat ve zpřesnění předpovědi počasí.Planetka 2020 VT4 nastavila nový rekord pro průlet přirozeného tělesa kolem Země. Rekord pocházel ze srpna tohoto roku, kdy ve vzdálenosti 3 tisíc kilometrů proletěla planetka 2020 QG. Blíže se dostaly už jen planetky, které nakonec vstoupily do atmosféry naší planety.

Planetka byla objevena až několik hodin po maximálním přiblížení teleskopem ATLAS. Při srážce se Zemí by nicméně žádné nebezpeční nehrozilo, shořela by celá v atmosféře. Mohla nicméně ohrozit družice na oběžné dráze, nebo přímo stanici ISS, na jejíž palubě se aktuálně nachází 7 astronautů.

Podobně malé objekty lze jen těžko objevit dříve, než se Zemi přiblíží. Astronomové se přesto snaží zmapovat co největší počet objektů, jejichž oběžná dráha protíná oběžnou dráhu naší planety.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
NEO