do not follow here
NEO < LIVING fUTURE

Rekordně blízký průlet planetky kolem Země, pouhých 400 kilometrů

V noci z pátku na sobotu kolem Země proletěla malá planetka 2020 VT4 o velikosti pouhých několika metrů. Na rozdíl od nespočtu jiných planetek, které kolem Země proletí, se tato přiblížila na rekordní vzdálenost - pouhých 400 kilometrů. V podobné vzdálenosti například obíhá Zemi Mezinárodní vesmírná stanice.Planetka 2020 VT4 nastavila nový rekord pro průlet přirozeného tělesa kolem Země. Rekord pocházel ze srpna tohoto roku, kdy ve vzdálenosti 3 tisíc kilometrů proletěla planetka 2020 QG. Blíže se dostaly už jen planetky, které nakonec vstoupily do atmosféry naší planety.

Planetka byla objevena až několik hodin po maximálním přiblížení teleskopem ATLAS. Při srážce se Zemí by nicméně žádné nebezpeční nehrozilo, shořela by celá v atmosféře. Mohla nicméně ohrozit družice na oběžné dráze, nebo přímo stanici ISS, na jejíž palubě se aktuálně nachází 7 astronautů.

Podobně malé objekty lze jen těžko objevit dříve, než se Zemi přiblíží. Astronomové se přesto snaží zmapovat co největší počet objektů, jejichž oběžná dráha protíná oběžnou dráhu naší planety.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
NEO

Načítám stránku...
x zrušit