do not follow here
Život < LIVING fUTURE

Experiment s červy ve vesmíru ukazuje, že stav beztíže mění geny živých organismů

Podle studie, která vychází z experimentů ICE-FIRST a CERISE, ovlivňuje gravitace (a také její nedostatek) živé buňky na genetické úrovni. Analýza červů druhu Caenorhabditis, kteří strávili čas na ISS, ukazuje drobné změny v tisícovce jejich genů. Tento a další výzkumy hledají způsob, jakým pobyt ve vesmíru ovlivňuje živé organismy a zejména člověka.Při experimentech vědci vystavili červy mikrogravitaci na oběžné dráze a hypergravitaci v centrifugách na Zemi. Testy ve vysoké gravitaci by mohly přinést nové způsoby léčby nebo prevence problémů způsobených nízkou gravitací. 

Zároveň vědci studují vliv přímo na lidské tělo - astronauti NASA i z Ruska nyní běžně zůstávají na oběžné dráze i půl roku v kuse. Vrací se nicméně oslabení a zpátky na Zemi se musí vždy dlouho zotavovat. To by mohl být problém, kdyby astronauti po půl ročním letu k Marsu nebyli schopni po přistání plnit své úkoly.

Vliv nízké nebo žádné gravitace na lidský organismus chtějí vědci dobře prozkoumat, než se astronauti do hlubokého vesmíru vydají. Do 4 let plánuje NASA poslat znovu lidskou posádku na Měsíc a během třicátých let dokonce až k Marsu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Život

tag icon
Další články z kategorie
Život
Načítám stránku...
x zrušit