do not follow here
Hayabusa < LIVING fUTURE

Sonda Hayabusa2 už za týden doručí na Zemi vzorky materiálu z planetky Ryugu

Už příští neděli (6. prosince) se k Zemi přiblíží vesmírná sonda Hayabusa2, od které se oddělí kapsle s materiálem odebraným před rokem z planetky Ryugu. Vzorky hornin přistanou pomocí padáků v Austrálii, odkud budou speciálním týmem vyzvednuty a převezeny ke zkoumání do Japonska. Hayabusa2 je ve vesmíru od roku 2014 a bude v průzkumu planetek dál pokračovat, za deset let by měla dorazit k planetce 1998 KY26.Kapsle s materiálem z planetky se oddělí od mateřské sondy ve vzdálenosti 220 tisíc kilometrů od povrchu Země. Potom vstoupí při vysoké rychlosti do atmosféry, kde se zahřeje na vysoké teploty a promění v ohnivou kouli. Zhruba ve výšce 10 kilometrů vypustí padák, který ji zbrzdí. 

Kontejner s průměrem 40 centimetrů přistane do řídce obydlené oblasti v Austrálii. Bude vysílat signál, který se japonská vesmírná agentura bude pokoušet zachytit pozemními anténami, radary a bude jej hledat pomocí dronů a helikoptér.

Japonská mise Hayabusa2 navazuje na první misi Hayabusa, která v roce 2010 na Zemi dopravila vzorky hornin z planetky Itokawa. Vzorky hornin z planetky posbírala letos také americká sonda OSIRIS-REx. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hayabusa

tag icon
Další články z kategorie
Hayabusa
Načítám stránku...
x zrušit