Loni objevené těleso 2019 LD2 je ve skutečnosti planetka procházející přeměnou v kometu
Objekt 2019 LD2 (ATLAS) objevený v roce 2019 naskýtá vědcům unikátní příležitost pozorovat, jak se mění z planetky kategorie Kentaur na kometu. Ze své původní pozice za oběžnou drahou planety Jupiter se pomalu posouvá blíže Slunci a začíná vykazovat aktivitu typickou pro komety. Podle vědců se ke Slunci nikdy dříve nepřiblížila, mohla by tedy obsahovat množství původního materiálu - zejména vodního ledu.
Mezi oběžnými drahami planet Jupiter a Neptun obíhají desetitisíce planetek, které jsou označovány jako kentaury. Předpokládá se, že jde o tělesa původem ze vzdálenějšího Kuiperova pásu, která obsahují zmrzlé plyny a zřejmě i množství vody. Díky nestabilitě jejich oběžných drah se však v tomto regionu neudrží dlouho. Gravitací velkých planet jsou posílány zpátky k okraji sluneční soustavy, nebo do jejího středu, kde se stávají kometami. 2019 LD2 se nyní nachází na oběžné dráze, kterou procházejí tělesa, která míří z oblasti za orbitou Jupiteru blíže Slunci. Tato změna oběžné dráhy bude nicméně trvat několik oběhů Slunce. Dá se očekávat, že 2019 LD2 se promění člena tzv. jupiterovy rodiny komet během následujících 40 let. Ve větší vzdálenosti od Slunce panují obecně nižší teploty a komety vykazují výrazně nižší aktivitu. Volatilní materiály jako je například voda, amoniak a oxid uhličitý nebo uhelnatý se zde nacházejí v pevném skupenství na jejich povrchu. Při přiblížení komety ke Slunci dochází k zahřívání těchto materiálů a jejich sublimaci do okolí tělesa, čímž vzniká typický kometární ocas (koma). Kometa 2019 LD2 už nyní vykazuje aktivitu, kterou lze pozorovat například na snímcích z teleskopu Hubble. Podle vědců už kometa přichází o oxid uhličitý, který vytváří její zatím slabý ocas. Vzhledem k tomu, že nepředpokládají její dřívější přiblížení ke Slunci, mohla by nicméně stále disponovat množstvím dalších materiálů, zejména vodou, která začne sublimovat při překročení oběžné dráhy planety Jupiter.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Komety
Ve sluneční soustavě existuje kromě hlavní orbitální roviny ještě jedna, obíhají v ní některé komety
Studiem pohybu dlouhoperiodických komet vědci zjistili, že kromě roviny ekliptiky, ve které obíhají Slunce všechny planety, existuje ještě jedna doposud neznámá rovina. Nachází se v ní afélia (nejvzdálenější body oběžných drah od Slunce) části analyzovaných komet. Za vznikem nově objevené orbitální roviny by mohla být gravitace Mléčné dráhy.
celý článekV blízkosti planety Jupiter se nachází planetka s ocasem podobným kometě
Teleskop ATLAS na Havaji objevil mezi trojanskými planetkami planety Jupiter objekt, který má ocas podobný těm, jaké mají komety. Na rozdíl od komet má ale planetka 2019 LD2 kruhovou oběžnou dráhu kolem Slunce, jako ostatní objekty v této oblasti. Tento unikátní objev by vědcům mohl prozradit více informací o planetkách, které sdílí oběžnou dráhu s planetou Jupiter.
celý článekTeleskop Hubble zachytil v detailu rozpad komety ATLAS
Vesmírný teleskop Hubble zachytil zatím v nejpodrobnějším detailu rozpad komety C/2019 Y4 (ATLAS). Kometa mohla potenciálně způsobit zajímavou podívanou na noční obloze, před několika týdny však začali astronomové pozorovat jak se její jádro dělí na menší části. Poslední snímky jsou staré pouhých pár dní.
celý článekMezihvězdná kometa Borisov obsahuje nezvykle velkou koncentraci oxidu uhelnatého
Pomocí radioteleskopu ALMA vědci zanalyzovali plyny, které unikají z jádra komety 2I/Borisov. Tato kometa přiletěla do sluneční soustavy od jiné hvězdy a je tak pro vědce možností prozkoumat složení jiných hvězdných systémů. Výsledky výzkumu ukazují, že by kometa mohla obsahovat mezi 9 a 26násobkem oxidu uhelnatého oproti běžným kometám ze sluneční soustavy.
celý článekKometa ATLAS, která měla být v květnu dobře pozorovatelná, se začala rozpadat
Ještě před měsícem to vypadalo, že by koncem května mohla kometa ATLAS vytvořit krásnou podívanou. Nicméně než se tak mohlo stát, kometa se začala rozpadat a astronomové nyní pozorují hned čtyři samostatné fragmenty jejího jádra.
celý článekMezihvězdná kometa I2/Borisov se rozpadá, snímky z Hubblova teleskopu ukazují dva objekty
Nová pozorování komety I2/Borisov vesmírným teleskopem Hubble ukazují změny v jejím jádru po průletu kolem Slunce. Na snímcích z 28. a 30. března je jasně vidět protáhnuté jádro komety, které se skládá ze dvou samostatných komponent.
celý článekNově objevená kometa Atlas by se mohla v příštích měsících stát zářivější než Venuše
Kometa ATLAS (C/2019 Y4) byla objevena koncem prosince loňského roku. Od svého objevení její zářivost postupně narůstá a svítí víc, než astronomové na začátku očekávali. V době své největší zářivosti na konci května by mohla být jasnější než Venuše.
celý článek