Hnědý trpaslík < LIVING fUTURE

Přímý snímek hnědého trpaslíka HD 33632 Ab pomůže vědcům s analýzou snímků vzdálených exoplanet

Vědcům se pomocí teleskopů Subaru a Keck na Havaji a vesmírného teleskopu Gaia podařilo přímo vyfotit hnědého trpaslíka, který obíhá hvězdu HD 33632 Aa. Nová data pomohou vědcům lépe zkoumat a charakterizovat exoplanety i další hnědé trpaslíky. Vědecká studie vyšla 30. listopadu v magazínu Astrophysical Journal Letters.

Hnědý trpaslík HD 33632 Ab

Hnědý trpaslík HD 33632 Ab Přímý snímek hnědého trpaslíka HD 33632 Ab - na obrázku označen písmenem b. Objekt se nachází asi 20 AU od hvězdy HD 33632 Aa, která je uprostřed obrázku. Hvězda je zakryta koronagrafem, který blokuje její světlo, aby vynikly objekty v jejím okolí.Hnědý trpaslík

Hnědý trpaslík je objekt příliš masivní na planetu a zároveň málo hmotný na hvězdu. Dosahuje zpravidla hmotnosti mezi 13 a 80 hmotnostmi planety Jupiter. Na rozdíl od hvězd v nich neprobíhá termojaderná reakce, ve které dochází ke slučování atomů vodíku a dalších prvků. 

U hmotnějších hnědých trpaslíků může nicméně docházet k fúzi deuteria, nebo spalování lithia. Ani jedna z těchto reakcí však není považována za jadernou fúzi, která je typická pro hvězdy.


Objekt s označením HD 33632 Ab obíhá hvězdu HD 33632 Aa, která se nachází ve vzdálenosti 86 světelných let. Tento hnědý trpaslík má hmotnost 46 Jupiterů od hvězdy obíhá ve vzdálenosti asi 20 AU. 

Spektrální analýza dále ukázala, že v jeho atmosféře se zřejmě nachází molekuly vody a oxidu uhelnatého. Nové informace vědcům pomohou lépe pochopit snímky vzdálených exoplanet. Analýza světla odráženého od těchto planet může vědcům pomoci zjistit složení jejich atmosfér. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Hnědý trpaslík
tag icon
Další články z kategorie
Hnědý trpaslík