Ve vzdálenosti tisíc světelných let byla objevena nová exoplaneta v neptunské poušti

14. 01. 2021
Mezinárodní tým astronomů oznámil objev nové exoplanety NGTS-14Ab, která je asi o 30 % větší než planeta Neptun ve sluneční soustavě. Planeta byla objevena v rámci průzkumu NGTS (Next Generation Transit Survey), který pracuje s několika malými plně automatizovanými teleskopy v Čile. Exoplaneta se nachází v regionu označovaném jako neptunská poušť, což je oblast v blízkosti hvězd, kde se téměř nevyskytují planety velikostí podobné Neptunu.
Exoplaneta NGTS-14Ab má poloměr 0,44 Jupiteru a 0,1 hmotnosti Jupiteru. Hustota 1 400 kg/m3 naznačuje, že planeta má atmosféru. Planeta obíhá svou hvězdu jednou za 3,53 dní ve vzdálenosti 0,04 AU.
Mateřská hvězda NGTS-14A je součástí dvojhvězdy ve vzdálenosti tisíc světelných let. Má poloměr 0,84 Slunce a 0,9 jeho hmotnosti.
Neptunská poušť
Neptunská poušť (Neptunian desert) je označení fenoménu, který popisuje neexistenci exoplanet velikosti Neptunu v blízkosti hvězd. Mezi tisícovkami objevených exoplanet se totiž téměř nenachází tělesa s periodou 2-4 dny, které by měly velikost kolem jedné desetiny planety Jupiter.
Vědci předpokládají, že je to způsobeno bezprostřední blízkostí ke hvězdě, která svými větry odfoukne atmosféru planety, která nemá dostatečnou gravitaci nebo magnetické pole pro její udržení. Výsledkem je, že se v tomto regionu nacházejí o hodně větší exoplanety (horké jupitery) nebo menší skalnaté exoplanety (superzemě).
Nově objevená exoplaneta je první z kategorie středně velkých planet v těsné blízkosti hvězdy
4. 10. 2020 Astronomům se podařilo identifikovat první exoplanetu z kategorie horkých neptunů. Jedná se o druh exoplanety velikosti Neptunu ve sluneční soustavě, která obíhá svou mateřskou hvězdu velmi blízko a panují na ní tedy vysoké teploty. Doposud byly v takové blízkosti hvězd známy planety o hodně větší, nebo naopak menší.
Vědci nově objevené exoplanety u jiných hvězd charakterizují mimo jiné podle podobnosti planetám ze sluneční soustavy. Existují tedy kategorie jako horké jupitery, které svou velikostí připomínají planetu Jupiter (na rozdíl od ní však obíhají svoji hvězdu velmi blízko) nebo superzemě, což jsou skalnaté planety několikrát větší než naše planeta.
Z tzv. horkých planet byly doposud objeveny masivní planety podobné Jupiteru i menší skalnaté planety, chyběly však planety střední velikosti podobné právě Neptunu. Tento fenomén byl pojmenován "Poušť horkých neptunů" a vědci nevěděli, zda jde o náhodu, nebo za nedostatkem středně velkých planet v blízkosti hvězd není nějaká objektivní příčina.
Ultra-horký neptun LTT 9779 b
Prostřednictvím vesmírného teleskopu TESS se nyní podařilo ve vzdálenosti 260 světelných let objevit exoplanetu LTT 9779 b. Svou hvězdu oběhne jednou za 19 hodin a nachází se tedy velmi blízko, teploty na planetě dosahují až 1 700 °C. Takto vysoké teploty řadí exoplanetu dokonce do kategorie ultra-horkých neptunů (horké neptuny by měly teploty do 1 225 °C).
Exoplaneta LTT 9779 b je asi 4,7x větší než Země a má 29x větší hmotnost. Průměrná hustota planety se podobá té, kterou má planeta Neptun a vědci předpokládají i podobné složení. Planeta má zřejmě menší pevné jádro, které je obklopeno atmosférou z vodíku a helia.
V takové blízkosti hvězdy lze očekávat výraznou ztrátu atmosféry v průběhu života planety. Vědci tedy pokládají za pravděpodobné, že planeta byla v minulosti větší a možná patřila do kategorie horkých jupiterů, ale o část své hmotnosti postupně přišla.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích