do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Arabská sonda Hope úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu, zítra by měla přiletět také čínská sonda Tianwen-1

Vesmírná sonda Hope ze Spojených arabských Emirátů úspěšně zpomalila a vstoupila na oběžnou dráhu Marsu v úterý 9. února krátce po páté hodině odpoledne. Je první z trojice vesmírných sond, které mají k planetě v únoru přiletět. Následovat ji bude hned ve středu sonda Tianwen-1 z Číny a nakonec 18. února přiletí a rovnou i přistane americký rover Perseverance. K Marsu měla původně letět také evropsko-ruská mise Exomars, byla nicméně odložena na rok 2022.Hope

Hope (Al-Amal) je mise Spojených arabských emirátů k Marsu. Tato orbitální sonda váží 1 350 kilogramů a bude z oběžné dráhy zkoumat atmosféru Marsu a klima na planetě. Kromě kamery pro optické a ultrafialové světlo je vybavena také infračerveným a ultrafialovým spektrometrem.

Sonda byla vyvinuta v Mohammed bin Rashid Space Centre v Dubaji a ve spolupráci s americkými univerzitami  University of Colorado Boulder, Arizona State University a University of California, Berkeley. Sestavena byla v Coloradu a do vesmíru letěla z japonského kosmodromu Tanegashima.

19. července 2020 - start na raketě H2-a z Japonska,
9. února 2021 - očekávaný přílet k Marsu.

Aktuálně

17:14 Úspěch! Kontakt se sondou byl opětovně navázán. Vesmírná sonda Hope je na oběžné dráze Marsu. 16:58 Zážeh by měl být kompletní, operační středisko čeká na potvrzení. 16:51 Zážeh trvající 27 minut zpomalí sondu ze 121 tisíc km/h na 18 tisíc km/h. 16:45 Zážeh motorů potvrzen. 16:40 Operátoři mise v Dubaji netrpělivě očekávají signál ze sondy Hope, který potvrdí úspěšný zážeh. 16:30 Během několika minut by mělo být potvrzeno zažehnutí motorů sondy - cesta trvá signálu z Marsu 11 minut. Při 27 minut trvajícím zážehu spálí sonda zhruba polovinu svého paliva. 8:30 - Signál od Marsu poletí k Zemi 11 minut, sonda tak bude muset z velké části provádět veškeré úkony sama, bez zásahu ze Země. 8:00 - Vstup Hope na oběžnou dráhu Marsu začne v úterý v 16:30 středoevropského času, kdy sonda na 27 minut zažehne svých 6 trysek. Sníží tak svou rychlost vůči Marsu o 3 600 km/h, což jí umožní zachycení gravitací planety. Všechny tři sondy, které v únoru k Marsu dorazí, začaly svou cestu v létě roku 2020. Cestování k Marsu totiž podléhá jeho aktuální pozici vůči Zemi. Obě planety se při oběhu kolem Slunce přiblíží zhruba jednou za dva roky. Právě tehdy je nejvhodnější vyslat k rudé planetě sondu, cesta potom trvá pouze asi půl roku.

Kalendář aktivit u Marsu v roce 2021

Datum Sonda Poznámka
9. února Hope Vstup sondy na oběžnou dráhu Marsu
10. února Tianwen-1 Vstup sondy na oběžnou dráhu Marsu
18. února Perseverance Přistání roveru na povrchu Marsu
květen 2021 Tianwen-1 Přistání roveru na povrchu Marsu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit