do not follow here
Vesmírné stanice < LIVING fUTURE

Stavba soukromé orbitální stanice Voyager s umělou gravitací by měla začít v roce 2025

Společnost OAC (Orbital Assembly Corporation) nedávno zveřejnila detaily plánované vesmírné stanice Voyager (VSS, Voyager Space Station, původně Von Braun Station). Plány počítají se startem výstavby hotelu na oběžné dráze v roce 2025. Vesmírná stanice je zatím ve fázi konceptu a společnost OAC hledá investory a způsoby financování. Pokud se výstavba uskuteční, půjde o první vesmírnou stanici s vlastní gravitací.Společnost OAC byla založena lidmi z Gateway Foundation a má vyvinout technologie potřebné pro stavbu stanice. Plány na výstavbu hotelu na oběžné dráze nejsou nic nového. Gateway Foundation byla založena už v roce 2012 s cílem postavit vesmírnou stanici s vlastní gravitací.

Kruhová struktura o poloměru 200 metrů bude rotovat kolem svého středu takovou rychlostí, aby v 24 obytných modulech vytvořila gravitaci podobnou jako na povrchu Měsíce. Každý modul má mít rozměry 12 - 20 metrů. Stanice má obíhat Zemi ve výšce 500-550 kilometrů, to je o asi 100 km výš než je ISS.

Výstavba stanice je plánována v několika fázích. Nejprve bude na Zemi sestaveno zařízení DSTAR, které je předchůdcem robota STAR klíčového pro stavbu stanice. Následně bude do vesmíru vynesena samotná družice STAR (Structure Truss Assembly Robot), která bude ověřovat koncepty pro stanici. Jednotlivé komponenty budou později využity při stavbě finální stanice.

Kromě robota STAR plánuje OAC vyvinout i další sondy. Mezi nimi je malý observer drone, jehož první verze by mohla letět do vesmíru už letos, a EOC drone, který bude přenášet díly stanice k sestavení.

Orbitální hotel pro až 400 návštěvníků by mohl být otevřen v roce 2027.

Plánované vesmírné stanice

Název Začátek výstavby Popis
Tiangong 2021 (Large modular space station, Chinese space station, Čínská vesmírná stanice). Čína v rámci svého vesmírného programu provozuje vlastní vesmírnou stanici. Její konstrukce bude vycházet z laboratoří Tiangong a výstavba začala v dubnu 2021.
Lunar Gateway 2024 Vesmírná stanice na oběžné dráze Měsíce, kterou v průběhu příštích 5 let plánuje začít stavět NASA se svými partnery. Ubytování bude poskytovat zřejmě přechodně pro posádku 4 astronautů cestující na povrch Měsíce.
Axiom Station 2025 Axiom se dohodl s NASA o instalaci svých komerčních modulů k ISS. Ty rozšíří prostor stanice a budou moci ubytovat vesmírné turisty. Po dosloužení ISS plánuje Axiom oddělení svého segmentu jako základu samostatné stanice. První moduly by se k ISS mohly připojit už v roce 2024.
Russian Space Station 2025 Plánovaná ruská orbitální stanice.
Space Complex Alpha n/a Společnost Bigelow Aerospace testuje nafukovací vesmírné moduly. Jeden z nich je aktuálně připevněný k ISS. V budoucnosti má Bigelow plány vytvořit vlastní vesmírnou stanici Space Complex Alpha a následně i Space Complex Bravo. V roce 2020 se nicméně firma dostala do problémů a propustila všechny své zaměstnance. Osud plánů na orbitální stanice je tak zatím u ledu.
Voyager Space Station 2025 (VSS, původně Von Braun Station) Koncept společnosti Orbital Assembly Corporation na výstavbu první stanice s umělou gravitací. První kroky ke stavbě stanice pomocí robota by mohla začít kolem roku 2025.
Indická vesmírná stanice n/a Indická vesmírná agentura plánuje v rámci svého vesmírného programu výstavbu vlastního orbitálního komplexu. Prvním krokem má být první let indických astronautů ve vesmírné lodi Gaganyaan v roce 2022. Vesmírná stanice by se mohla začít stavět 5 - 7 let po tomto letu.
Aurora Space Station n/a Komerční vesmírná stanice plánovaná společností Orion Span. Původní plány byly se začátkem v roce 2021, ale v posledních měsících žádné nové informace o projektu nejsou.
Starlab 2027 Projekt společností Nanoracks, Voyager Space a Lockheed Martin.
Orbital Reef n/a Plánovaná stanice společností Blue Origin, Sierra Space s podporou Boeingu a Arizona University.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné stanice

tag icon
Další články z kategorie
Vesmírné stanice
Načítám stránku...
x zrušit