do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Měsíce Marsu možná vznikly z jediného tělesa

Planeta Mars má dva malé měsíce: Phobos (průměr 22 km) a Deimos (průměr 12 km). Na rozdíl od našeho kulatého Měsíce mají však výrazně nepravidelný tvar, podobně jako drobné planetky. To vědce v minulosti vedlo k úvahám o tom, zda se ve skutečnosti nejedná o gravitací zachycené planetky. Podle nové studie publikované v magazínu Nature Astronomy by ale mohly být oba měsíce zbytky po jiném, větším tělese.Planetky zachycené gravitací planety nejsou neobvyklé, patří mezi ně například velký měsíc Triton u planety Neptun, nebo menší Phoebe u Saturnu. Podobné měsíce však mají kromě odlišného složení od planety také nepravidelnou oběžnou dráhu. U zachycené planetky se dá předpokládat také náhodný sklon oběžné dráhy. Měsíce Marsu ale mají téměř kruhové oběžné dráhy a obíhají planetu nad rovníkem.

Počítačové simulace provedené vědeckým týmem vedeným Amirhosseinem Bagherim nyní ukazují, že se oba měsíce Marsu v minulosti mohly potkat. To by mohlo znamenat, že oba objekty pochází z jediného tělesa. Původní měsíc se zřejmě rozpadl po srážce s jiným tělesem. Simulace kromě pozorovaného pohybu měsíců pracují také s novými informacemi o nitru Marsu z mise InSight.

Kromě minulosti odhalují simulace také budoucnost na oběžné dráze Marsu. Menší Deimos se bude dál pomalu vzdalovat od planety a naopak Phobos se jí bude přibližovat. Za 40 milionů let potom Phobos narazí do planety, nebo bude v její blízkosti rozdrcen.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit