Měsíce Marsu možná vznikly z jediného tělesa

Planeta Mars má dva malé měsíce: Phobos (průměr 22 km) a Deimos (průměr 12 km). Na rozdíl od našeho kulatého Měsíce mají však výrazně nepravidelný tvar, podobně jako drobné planetky. To vědce v minulosti vedlo k úvahám o tom, zda se ve skutečnosti nejedná o gravitací zachycené planetky. Podle nové studie publikované v magazínu Nature Astronomy by ale mohly být oba měsíce zbytky po jiném, větším tělese.

Phobos

Phobos Jeden ze dvou měsíců planety MarsPlanetky zachycené gravitací planety nejsou neobvyklé, patří mezi ně například velký měsíc Triton u planety Neptun, nebo menší Phoebe u Saturnu. Podobné měsíce však mají kromě odlišného složení od planety také nepravidelnou oběžnou dráhu. U zachycené planetky se dá předpokládat také náhodný sklon oběžné dráhy. Měsíce Marsu ale mají téměř kruhové oběžné dráhy a obíhají planetu nad rovníkem.

Počítačové simulace provedené vědeckým týmem vedeným Amirhosseinem Bagherim nyní ukazují, že se oba měsíce Marsu v minulosti mohly potkat. To by mohlo znamenat, že oba objekty pochází z jediného tělesa. Původní měsíc se zřejmě rozpadl po srážce s jiným tělesem. Simulace kromě pozorovaného pohybu měsíců pracují také s novými informacemi o nitru Marsu z mise InSight.

Kromě minulosti odhalují simulace také budoucnost na oběžné dráze Marsu. Menší Deimos se bude dál pomalu vzdalovat od planety a naopak Phobos se jí bude přibližovat. Za 40 milionů let potom Phobos narazí do planety, nebo bude v její blízkosti rozdrcen.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Mars
tag icon
Další články z kategorie
Mars