do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Astronomové zpřesnili limit pro množství teoretických antihmotových hvězd v Mléčné dráze

Při práci s mapou zdrojů gama záření z teleskopu Fermi vědci identifikovali 14 objektů, které se od ostatních liší. Vykazují známky, které by vědci očekávali od antihmotových hvězd, tedy hvězd tvořených atomy antihmoty. Zatím je podle vědců spíš nepravděpodobné, že by skutečně šlo o tzv. antihvězdy, jejich výzkum nicméně udává alespoň horní limit pro množství podobných objektů v naší galaxii.Antihmota

Antihmota je hmota tvořená antičásticemi, tedy částicemi s opačným nábojem a dalšími vlastnostmi. Podle teorie měla při velkém třesku vzniknout antihmota společně s hmotou, a to v obdobném množství. Není nicméně zřejmé, co by se v takovém případě s antihmotou stalo a proč ji v dnešním vesmíru kolem sebe nevidíme. 

Vědci dnes v malém množství vytváří antihmotu v laboratořích. Částice antihmoty byly také detekovány v okolí Země, kde vznikají interakcí slunečních větrů s magnetickým polem planety.

V datech z teleskopu Fermi za posledních 10 let vědci prozkoumali téměř 6 tisíc zdrojů gama záření. Hledali u nich známky anihilace, tedy vzájemného zničení hmoty a antihmoty. Vědci totiž předpokládají, že při existenci antihmotových hvězd bude docházet k jejich setkání s prachovými částicemi, což by mělo vytvářet detekovatelné gama záření. 

Vědci sami upozorňují, že není příliš pravděpodobné, že identifikovaných 14 objektů jsou antihvězdy. Pravděpodobně to budou neutronové hvězdy nebo černé díry. Nový výzkum nicméně udává jedno zajímavé číslo: horní limit pro počet antihmotových hvězd. Na jeden milion běžných hvězdy by v disku Mléčné dráhy nemělo existovat více než 2,5 hvězd antihmotových.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

tag icon
Další články z kategorie
Hvězdy
Načítám stránku...
x zrušit