do not follow here
Blue Origin < LIVING fUTURE

Firma Blue Origin úspěšně poslala čtyřčlennou posádku na hranici vesmíru

V úterý 20. července poslala společnost Blue Origin první kapsli New Shepard s posádkou na hranici vesmíru. Raketa se čtyřmi pasažéry včetně Jeffa Bezose odstartovala krátce po třetí hodině odpoledne. Během několika minut se automaticky pilotovaná kapsle dostala do výšky přes 100 kilometrů, ve které posádka prožila několik minut beztíže. Potom se New Shepard pomocí padáků snesl zpátky na zem.

MiseStartStatus
missions icon Blue Origin NS-16 20. 7. 2021 Ukončená: Úspěch


Aktuálně

15:29
20.07.
Posádka kapsle hlásí, že je v pořádku
15:23
20.07.
Kapsle New Shepard úspěšně dosedla na zem.
15:16
20.07.
New Shepard dosáhl maximální výšky kolem 107 kilometrů.
15:11
20.07.
Zážeh rakety New Shepard.
18:14
19.07.
Zítřejší start kapsle New Shepard je plánovaný na 15:00 našeho času.
15:23
18.07.
Místo vítěze aukce se letu zúčastní syn jiného soutěžícího. Oliver Daemen z Nizozemí se tak v 18 letech stane nejmladším člověkem ve vesmíru.
15:29
10.07.
Kromě Jeffa Bezose a jeho bratra se letu zúčastní mimo jiné i Wally Funková, která byla členkou programu Mercury v 60. letech, do vesmíru se ale nikdy nepodívala. Ve svých 82 letech se stane nejstarším člověkem ve vesmíru.
Rozbalit všechny aktuality
updates
Po 15 zkušebních letech bez posádky šlo o první let Blue Origin s lidmi na palubě. Kromě majitele společnosti Jeffa Bezose a jeho bratra Marka byl na palubě také nejmladší a nejstarší člověk, který se kdy podíval do vesmíru. Nebo alespoň na jeho hranici.

Na rozdíl od SpaceShipTwo od Virgin Galactic, New Shepard vzlétá i přistává vertikálně za pomoci raketového motoru BE-3. New Shepard také létá o asi 20 kilometrů výš nad 100 kilometrů nad povrch planety.

Posádka

Kapsle New Shepard pojme 6 pasažérů, pro první let byla ale pouze čtyřčlenná posádka:
  • Jeff Bezos
  • Mark Bezos
  • Wally Funková
  • Oliver Daemen

New Shepard

New Shepard je systém znovupoužitelné rakety a suborbitální kapsle, který vyvíjí společnost Blue Origin. Zatím proběhl jediný let s posádkou, jinak dál létá bez posádky. Systém je primárně navržený pro vesmírné turisty. Kapsle má velká okna a unese 6 pasažérů na hranici vesmíru, do výšky zhruba 100 km, kde nabídne několikaminutový stav beztíže. Potom dosedne zpátky na povrch pomocí velkých padáků, které ji při přistání zpomalí až na 1,5 km/h.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Blue Origin

Načítám stránku...
x zrušit