do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Masivní hvězdy se rodí odlišným způsobem než ty menší - v chaotickém prostředí prachu a plynů

Tým astronomů vedený Ciriacem Goddim zjistil, že hvězdy s hmotností převyšující dvacetinásobek hmotnosti Slunce zřejmě vznikají odlišným způsobem od hvězd méně hmotných. Zatímco menší rodící se hvězdy bývají obklopeny uspořádaným diskem prachu, ze kterého se formují, masivní hvězdy vznikají chaotičtěji.Uspořádané disky prachu jsou u mladých méně masivních hvězd astronomy pozorovány poměrně často. U masivních hvězd však takové disky pozorovány nejsou, naskýtá se tak otázka, jak velké hvězdy vznikají? Astronomové se tedy pomocí výkonné observatoře ALMA se zaměřili na region W51 vzdálený 17 tisíc světelných let, kde se ve velké míře rodí nové hvězdy. Zkoumali primárně masivní protohvězdy, u kterých se pokoušeli nalézt disk materiálu.

Místo nich se ale kolem těchto objektů nacházely chaotické regiony. Ty obsahovaly vlákna materiálu, která hvězdu živila hmotou z různých směrů. Vidět byly také proudy hmoty vycházející ze středu, které naznačují, že uvnitř chaotického regionu by se mohl přece jen nacházet ukrytý disk. U jedné z hvězd to dokonce vypadalo, že tento disk změnil v posledních několika stovkách let svůj sklon.

Na základě těchto pozorování vědci usuzují, že masivní hvězdy se formují za jiných podmínek než menší objekty. Alespoň v tomto regionu. Jejich závěry nicméně potvrzují také dříve provedené počítačové simulace.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit